Chk Chk Chk

Уште едно успешно издание на Здраво Млади!

Денес и последните гости го напуштија Скопје, металната конструкција од сцената е раситнета на обични метални шипки, видео-бимот личи на збир правоаголни лед-монитори нафрлени еден над друг, а улицата пред …

Повеќе ...

HP – наградува другарство!

 Сликнете другарска фотка, ставете #mojHPdrugar и освојте печатач HP Ink Advantage 5525.

Четвртото изданиe на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ! си доби уште еден другар – Хјулит – Пакард Македонија!

Историски, Хјулит-Пакард започнува како …

Повеќе ...
ОФИЦИЈАЛЕН_ПОСТЕР_ПАРАТИСИМА

ПАРАТИСИМА СКОПЈЕ

Прв саем на современа уметност

Континео 2020 (Граѓанското здружение за промоција и поддршка на културата) од Скопје, Македонија во соработка со партнерската организација YLDA (Young People for Local Development Association) од …

Повеќе ...
fb-zm-sziget0

Здраво Млади, Здраво Сигет!

Здраво Млади и Сигет Македонија, на најсреќните Млади ќе им доделат по една неделна влезницa со кампување за Сигет Фестивал, 11-18 август, Будимпешта.

Најсреќните Млади:

- Имаат купен билет за фестивалот Здраво …

Повеќе ...
Monditalia_Corderie_Sta

„Наоди“ во Арсенале

Младинскиот културен центар со гордост обзнанува:

на овогодинешното венециско Биенале за архитектура, македонскиот национален претставник – проектот “Наоди“, ќе е дел од престижниот историски комплекс Арсенале (“Arsenale”).

Покрај триесетидвете држави кои имаат …

Повеќе ...
a3307349170_10

„Некои девојки“ – домашна компилација

Компилацијата „Некои девојки“ во музичките продавници, но и достапна за слободно превземање.
На оваа компилација се поместени 15 композиции од домашни артистки и групи со проминентни женски членови кои се дел …

Повеќе ...
pic98-111211032014

АЛЕКСАНДАР ПЕЈОВСКИ, ФИРОМ РЕКВИЕМ

АЛЕКСАНДАР ПЕЈОВСКИ, ФИРОМ РЕКВИЕМ – 2013
Format: CD and mp3
омаж на пионерите на музичкиот минимализам од седумдесетите години на дваесеттиот век, концерт во живо, 20.04.2013, Денсинг Сала, Младински Културен Центар, Скопје
Издание на …

Повеќе ...
art fair Berlin

Отворен повик за B.AGL ART afFAIRs 2015

Процесот на поднесување апликации за следниот саем на уметноста B.AGL ART afFAIRs е отворен! Јавен повик за уметници, куратори, групи, галерии – сите имаат подеднакви шанси.
Независниот саем на уметноста B.AGL …

Повеќе ...
Culture Development

Средношколски промо ден

На 10 мај 2014 година во Младинскиот Културен Центар ќе се одржи промотивен настан за овогодишното, четврто издание на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ со настап на средношколски музички групи кои свират …

Повеќе ...
gradskiduvacki

Градскиот дувачки оркестар во погон

Оваа сабота, како најава на омиленото годишно време на скопјан(к)ите – пролетта, Градскиот дувачки оркестар при МКЦ одржа параден концерт во центарот на Скопје. Очекувајте го овој состав почесто периодов …

Повеќе ...
belanokjkrop

Повик за Бела Ноќ 2014

На 04.10.2014 година ќе се одржи традиционалната културна манифестација – БЕЛА НОЌ 2014. Младинскиот културен центар и Градот Скопје, распишаа ПОВИК ЗА УЧЕСТВО на уметници што на есен ќе бидат …

Повеќе ...
Actor Liao Fan actress Kuroki and director Diao Yinan pose with their prizes during awards ceremony of 64th Berlinale International Film Festival in Berlin

Црн јаглен, тенок лед на Cinedays2014

На наша огромна чест и задоволство би сакале да ве известиме дека во рамките на 13. издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS коe ќе се одржи кон средината на …

Повеќе ...
wolfofwallstreet

Волкот од Волстрит во Кино Милениум

Светска премиера: 25 декември 2013

Филмот е базиран на вистински настани од животот на Џордан Белфорт, човек со неверојатна животна приказна – за неговиот подем како богат берзански посредник кој живее …

Повеќе ...