ЗДРАВО МЛАДИ 11

Стигнуваме и до 11-тото издание на Фестивалот на нова музика ЗДРАВО МЛАДИ.
Оваа година во два дена, 26 и 27 август.


Првиот бенд што го најавуваме е Viagra Boys, шведски панк-бенд од Стокхолм. Формиран во 2015 година, бендот започна да ја истражува сопствената лента во она што ќе стане ugly gonzo постпанк жанр. Со широк спектар на влијанија, како што се Screaming Jay Hawkins, Butthole Surfers, Suicide, Dead Kennedys, тие создадоа тава за топење што ја знаеме како Viagra Boys. Името Viagra Boys може да ве натера да мислите на непотентност и тоа е отприлика поентата. Името беше избрано како неуспешната улога на човекот во општеството. Со секој нов материјал бендот станува сѐ подобар и подобар. Овој јануари излезе нивниот втор албум, Welfare Jazz, чија кампања беше една од најдобрите годинава. И конечно ја имаме таа чест да ги угостиме момците на 26 август во паркот на МКЦ.


Shortparis се на добар пат да добијат меѓународно признание со тоа што веќе ги најавуваат како „најдобриот руски чин во живо“. Доаѓаат од Русија, Санкт Петербург, предводени од харизматичниот фронтмен Николај Комиагин.  Бендот продолжува да гради репутација со нивните неверојатни ритуалистички настапи и темни, електронски звучни сцени, заедно со спазмичен танц, кои се спојуваат со пост-панк, експериментална бучава и акустичен шансон за да се формира нивната музичка естетика, која е единствена. Настапувајќи на руски, француски и англиски јазик, Shortparis се приближуваат сѐ поблиску до пригоден саундтрак за нивното секојдневие, звук што го отсликува Санкт Петербург како што беше и сѐ уште е.

Нивните музички спотови се доста интензивни, како на пример придружните визуелни содржини во „Страшно“. Текстовите ја отсликуваат моменталната состојба на вознемиреност, додека визуелните материјали се обидуваат да откријат еден вид постојана хистерија. Од бендот раскажувааат дека само неколку часа по снимањето во училиштето, некој повика полиција за можни терористички активности: „Нашето музичко видео се обидува да ја манифестира состојбата на некој дел од нашата генерација. Таа е провокативна и се однесува на некои социјални трагедии, кои не се рефлектираат во нашата визуелна култура. Табуата и стравовите се отвораат: без оглед што е напишано со арапски букви, „љубов“ или „пријателство“, тоа мора да биде тероризам, ќелавите глави мора да значат нацисти итн. Но, по целата оваа игра со значења, останува само вознемиреноста и таа расте.“

Најнов материјал од бендот: Говорит Москва


Го најавуваме и првиот македонски бенд на овогодишното издание на фестивалот. Се работи за иновативните и креативни Искра.
Нивните анимирани видеа раскажуваат приказна од иднината на Скопје, поточно 2088/89 година каде голема корпорација го уништува градот. За да се спречи ова, една опасна банда одлучува да се спротистави на целата ситуација.
Бенд што е релативно нов на македонската музичка сцена, а зад себе имаат мал број настапи во живо, но по минатогодишниот стриминг во МКЦ, истата вечер „падна договор“ дека се гледаме во МКЦ парк во август 2021.
Екипа што зад себе има дебело hardcorepunkmetal „досие“, а денес, својот музички израз го насочуваат кон префинета synth-електроника, проследена со фантастични визуелизации.
Првото издание го потпишуваат за етикетата ПМГ рекордингс, a пред една недела го издадоа најновиот сингл насловен „Нова Ера“, соработка со Druggy.


Суперталентираната музичарка и продуцентка, Нога Ерез гo наоѓа својот глас на „KIDS“, храбриот втор албум, направен со нејзиниот креативен и животен партнер Ори Русо. Градејќи од необработената политика на нејзиното деби во 2017 година, „Off The Radar“, „KIDS“ се приближува до дома. Неговата продукција е заклучена околу текстовите што се занимаваат со личното и политичкото, смртност и загуба, војна и мир, несигурност и амбиција. Како и со „Off The Radar“, Ерез никогаш не ги влече нејзините удари, без разлика дали тоа е со политика или со продукција. Светот се смени во последните 3 години по деби албумот „Off The Radar“, исто како и Нога Ерез. „KIDS“ е бурна реакција на светот во кој таа се наоѓа, оној во кој политиката проникнува секој ден. Албумот е одраз на времето во кое е направен и сериозно ја раздвижи музичката индустрија во (пост)пандемиска година. По низа синглови, „KIDS“ доаѓа преполн со поп-химни за 21 век. Покрај фантастичните оценки на албумот, гостувањата на late night програмите кај Jimmy Kimmel и Kelly Clarkson, насловните страни на реномирани списанија, Нога Ерез најави настапи на музичките фестивали Primavera 2022 и Coachella 2022… А оваа година доаѓа во Скопје за единаесеттото издание на фестивалот на нова музика ЗДРАВО МЛАДИ, закажано за 26 и 27 август во паркот на МКЦ!


MURMAN TSULADZE ги обединува француската електроника, африканските ритми и нивните грузиски корени. Минатата година објавија видео за ‘La Flemme de Danser’, кое според „Quietus“ го доловува нивниот природен хумор и нивниот бунтовен дух додека излегуваат на улиците на Париз да танцуваат меѓу полицијата и демонстрантите. Списанието вели: „Murman Tsuladze е првото пристаниште за Fat White Family кога бараат добро време во Париз“.

А Владица Младеновски Грга (координатор на фестивалот) додава:
„Мурман е тврдоглав/камен, Мурман ги држи најбујните веѓи на сцената, Мурман е артист, шармантен поет, но исто така и шиткач на летечки килими, одметник, астронаут, кинднапер и спасител на женските срца воедно. Мурман е фудбалер, емигрант, карпа-човек.
Во придружба на првиот сопруг на неговата тетка Zauri de Makhtchkala и другар од детството Krikor Berdzenishvilli конечно решава на светот да му ја раскаже својата животна приказна на свој уникатен начин, на грузиски јазик. Мурман е роден помеѓу Црното и Каспиското море, во земја која повеќе не постои.
Денес Мурман e стациониран во градот на љубовта, светлината, модата, утре кујзнае каде ќе е… Во август Мурман за прв пат ќе е во Скопје, градот на Вардар, градот на… Вардар“.

MURMAN TSULADZE е повеќе од бенд, овој бенд е појава, овој бенд е experience.


Оформен во 2010 година, со седиште во Барселона, БЕЛГРАДО постои како иновативен предводник на глобалната пост-панк сцена. Сега, влегувајќи во нивната 11-та година, квартетот продолжува да настапува дома и во странство, носејќи ја со себе репутацијата изградена од трите албуми и импресивна кариера со многу турнеи што ги однесе до сите агли на земјината топка.
Проникнувајќи од „DIY“ алтернативната сцена на Барселона, Белградо првично тргуваше со стилска мешавина од пост-панк што може да се пронајде во Европа во раните 80-ти. По објавувањето на нивното деби LP (2011), бендот започна со богат распоред на турнеи низ Европа и Северна Америка. Како група напредуваа на нивниот втор албум Siglo XXI (2013) кајшто звукот стана појасен, елегантно вметнувајќи постуден елемент – рационализирање, за на крајот да бидат забележани како вистински фаворити на жанрот. Но, може да се тврди дека нивниот последен LP, Образ (2016), навистина демонстрираше за што е способен бендот. Софистициран, но сепак достапен, различен од нивниот претходен материјал, но сепак автентичниот звук на Белградо.
Музички, бендот е подеднаков збир на нивните четири различни делови. Тапаните задржуваат експресивен квалитет што го придвижува бендот напред како ритмички мотор во погонски танц. Над перкусиите, мазни бас-линии го диктираат хармоничниот јазик на песните, додека гитарата одекнува со текстуални мотиви високо над остатокот од музиката. На отворен простор помеѓу гитарата и басот, гласот (отпеан на мајчин полски јазик), често ритмички и повторувачки, па затишје во состојба слична на транс. Бендов го сакаме на нашиот фестивалски постер уште од самите почетоци на ЗДРАВО МЛАДИ. Култните Белградо за прв пат во Скопје!


BLACKSTATE е псевдонимот зад кој стои Филип Тасевски – Фиц, долгогодишен дел од музичката сцена кај нас.
Најпознат како фронтмен на панк-рок бендот Новиот Почеток, но и дел од проектите Astrolungs и Retro Cabaret.
BLACKSTATE е сосема друга приказна, современа експериментална електроника во која Тасевски со своето самоистражување ја бара својата малку „потемна“ музичка страна.
Промените се дел од растењето и созревањето, а ова што Фиц го потпишува како BLACKSTATE е потврда за здрав развој на еден креативец/музичар/индивидуа.
За прв пат со придружба на бината, BLACKSTATE со нетрпение го очекуваме да презентира и дел од досегашниот, но и дел од новиот материјал.
Blackstate за прв пат на ЗДРАВО МЛАДИ, заедно со Viagra Boys, Noga Erez, Shortparis, Belgrado, ИСКРА, Murman Tsuladze.


Пеки Пеле со музика почнува да се занимава уште во инкубатор, но со сериозна намера за издавање плочи од 2015 година. Вниманието на пошироката јавност го добива по првото негово издание Deguté за колективнот „više manje zauvijek” од Загреб, во друштво на Свемирко, Фантом, Џутко… и други артисти што гравитираат кон оваа етикета.
Иако Пеки Пеле се труди да биде мистериозен и не го открива својот вистински идентитет, помеѓу редови во неговата биографија се навестува дека се работи за личност со фина смисла за хумор и човек што слуша широк спектар на музика. Сам за себе вели дека во стилот на својата домашна продукција комбинира танцувачки поп со панк-естетика, поради кој не го прифаќаат ниту поперите, ниту панкерите, а ние пак веруваме дека скопската публика широкоградо ќе го прифати овој талентиран млад музичар, кој во својот музички израз длабоко навлегува во synth pop/new wave сензибилитетот на 80-тите години од минатиот век.
Пеки Пеле настапува како дуо во живо и со нетрпение го очекуваме за прв пат во нашиот град.