Today It’s All About Jazz Vol.5

Одбележување на Меѓународниот ден на џезот

Како што знаете, секоја година достојно го одбележуваме Меѓународниот ден на џезот на 30 април, а истото го сторивме и оваа година преку онлајн-стримингот на концертот Dzijan Emin & Magical Orchestra – Life in Ohrid.

Сепак, со цел да не ви останеме должни со уште еден целодневен џез-хепенинг, одржувањето на манифестацијата во живо го закажуваме за 15 мај, сабота, со почеток од 14 часот, пред платото на МКЦ. Манифестацијата ќе се одржи на целосно отворен простор, со почитување на мерките и протоколите за одржување физичка дистанца.

Програма:

  • 14:00 – промоција на првото издание на ЗЏМ Рекордс, Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid
  • 15:00 – Апнеа
  • 16:00 – Дина Јашари Бен
  • 17:00 – Brahma Trio
  • 18:00 – Квартет Пролет
  • 19:00 – Гордан Спасовски Трио – концертна промоција на албумот
  • 20:00 – Pangea free the world group

Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid e првенче на ЗЏМ Рекордс и претставува албум снимен во живо на концертот одржан во Антички театар, 2019 година. Магичниот оркестар, кој изведува авторски композиции на матичниот диригент на ЗЏМ Биг Бендот, оркестратор, композитор и мултиинструменталист Џијан Емин, е составен од членови на ЗЏМ Биг Бенд оркестарот и гудачи од Македонската филхармонија.


Апнеа е македонски бенд основан во 2019 година, составен од гитаристот/вокалист Бојан Петков – Шамба, басистката Андреа Мирческа, тапанарот Славчо Коцев и гитаристот Марко Лазороски. Нивната музика се состои од вокално-инструментална и инструментална музика компонирана од Бојан Петков. Звукот на овој бенд може да се каже дека е фузија од повеќе жанрови од кои како најкарактеристични би ги издвоиоле џезот, експериментална и поп-музика. Дел од инструменталната музика може да се најде на албумите „A New Dream“ и „Third Cave“. Од нивното основање имаат настапувано на неколку фестивали и тоа „Култиватор“ и „Акто Фестивал“, самостоен концерт во BKW и лајвстрим-концерт по повод влегувањето на МКЦ во Liveeurope.


Дина Јашари студира соло-пеење на ФМУ во Скопје, во отсек Џез и популарни жанрови. Надвор од факултетот, нејзина главна окупација е создавање авторска музика на македонски јазик, а последна издадена песна е „Бои“. Жанровски нејзината музиката може да се смести во поп, додека во живо со бенд-аранжманите на песните има примеси на џез и соул.


Брама Трио е современа џез-група формирана во април 2019 година од Александар Ванчовски заедно со Филип Димишковски и Мартин Јосифовски во Скопје, Македонија. Нивниот деби-албум „Painting“ беше снимен истиот месец и беше објавен неколку месеци подоцна. По албумот групата го издаде и својот прв сингл, во кој гостува извонредниот вокал Калина Велковска. Првиот нивни јавен настап се одржа во „Public Room“ (Скопје) во рамките на „Jazz Fortnight Fest“. Продолжувајќи го своето патување, тие ја презентираа својата музика во клубови како „Old School“ (Скопје, Македонија) но и надвор од државата во Клубот „Труба“ (Ниш, Србија) и „Jazz & Blues Festival“ (Шабац, Србија). По повеќе од една година трансформација, креација и реинвенција бендот го напиша, состави, снимаше и го продуцираше својот деби албум. Албумот го продуцираше Горан Гешовски, кој сега е и официјално објавен, а бендот конечно е уверен дека го има реализирано материјалот што сакаа да го створат. На овој проект им се приклучува и Никола Бочваров на бас и Петар Лукиќ на пијано. Во 2020 во март месец го издаваат нивниот прв сингл „Amity“ испродуциран од страна на Нино Спиркоски и малку проширен состав: Калина Велковска, Кирил Кузманов, Иван Петровски, што е најава за следниот албум, кој е во подготовка. За прв пат под името „Bramha Amity Trio“ настапуваат на „Jazz Factory Festival 2020“.


Квартет Пролет е името под кое ќе настапат четворица добро познати македонски џез-музичари: Иван Иванов – саксофон, Зоран Костадиновски – гитара, Дарко Мучев – бас-гитара и Гоце Стевковски – тапани. Тие ќе изведат авторски композиции на Иванов и Костадиновски.


Покрај промоцијата на албумот на Џијан Емин и неговиот Магичен Оркестар, на платото пред МКЦ своја концертна премиера ќе доживее и првиот авторски албум на македонскиот џез-пијанист, композитор и аранжер Гордан Спасовски насловен „Light Pillar“, под издаваштво на издавачката куќа ЗЏМ Рекордс. Ова е второ издание на ЗЏМ Рекорд во кое пијанистот Гордан Спасовски е придружуван од контрабасистот Кирил Туфекчиевски и тапанарот Виктор Филиповски. Албумот ќе има своја концертна промоција при што ќе бидат изведени оригинални композиции и аранжмани на Гордан Спасовски, создадени во текот на последните неколку години. Гордан зад себе има бројни настапи на некои од најзначајните европски џез-фестивали како што се: Belgrade Jazz Festival, Trieste Loves Jazz – International Jazz Festival, Venezia Jazz Festival, Brasov International Jazz Festival, Skopje Jazz Festival, како и голем број концерти во некои од престижните европски џез-клубови како што се: Jazzclub Unterfahrt München, B-flat Jazzclub – Berlin, Blue Note – Osnabrück итн. Има настапувано со следниве значаји музички имиња: Randy Brecker, Sheila Jordan, Don Menza, Владимир Николов, Мартин Ѓаконовски, Џон Илија Апелгрен како и со: Биг Бендот на ЗЏМ, The Backyard Jazz Orchestra, Cuckoo Rack, Гоце Стевковски – Септет, Џијан Емин и Магичниот оркестар, Македонската филхармонија итн.


Free the world e проект на словенскиот гитарист Игор Безгет, истакнат артист во областа на импровизираната, џез и етно-музика, во соработка со етаблираниот македонски тапанар и Михаил Парушев, придружувани од Дамир Имери (пијано) и Иван Бејков (бас), заедно соработувајќи под името Pangea. Како што сугерира името, нивната музика доаѓа од комбинација на различни музички начини на изразување. Почнувајќи со основите на џезот или џез-рокот, нивната музика комбинира различни музички влијанија со кои музичарите се соочиле во нивните животи. Во оргиналниот состав на Pangea, покрај Игор Безет и Михаил Парушев, членуваат Марко Црнчец и Тадеј Кампл, чија плодна соработка започнува по снимањето на првиот албум на Биг Бендот Игор Безгет, наречен Пангеа. Оттогаш тие редовно соработуваат, и како трио и квартет имаат снимено неколку албуми заедно.


  • Настанот е организиран согласно протоколите за организирање настани на отворен простор. Ве молиме да се придржувате кон истите. Бројот на посетители е намален.
  • Манифестацијата е поддржана од Министерството за култура, Град Скопје, Делегација на Европска Унија и МКЦ.

Плато МКЦ