THE BRAND NEW HEAVIES

Автентичниот џез/фанк/соул/Р’Н’Б состав, The Brand New Heavies ќе одржат два концерта во белградскиот клуб Bitefartcafe, во рамки на концертниот серијал Musicology Sessions на 22 октомври, 2022 година.

Пионерите на лондонската Acid jazz-сцена The Brand New Heavies својата голема љубов кон фанк-грувот од 70-тите успеаја да го трансформираат во софистициран звук, кој оди по патеките на класичниот соул, и тоа во ера во која доминира хип-хопот.

Основачите на бендот, Јан Кинкејд и Сајмон Бартоломју воедно се и кантавтори и продуценти, кои зад себе имаат 16 песни што влегоа на топ 40 листите, а до сега продадоа над 2,5 милиони копии од своите албуми. Бендот е формиран 1985 година како инструментален состав инспириран со ретката, тогаш актуелна грув клабинг-сцена во Лондон. Набргу бендот доби и дувачка секција, како и вокалистки.

сала 25 Мај