Стрип Трип Фестивал Скопје

Девојки и дечки, млади и стари, грунфови и загори, ви го најавуваме Број 1 изданието на Стрип Трип Фестивал Скопје!
Со огромна возбуда и нескромно задоволство го најавувме првиот стрип фестивал во МКЦ, идеално сумиран во насловот Стрип Трип.

На програмата ќе имаме:
• Дискусии и презентации на најнови домашни и регионални стрип изданија
• Гости автори и издавачи
• Изложба на реномирани стрип цртачи
• Супер музичка програма
• Работилница за цртање стрип за деца
• Филмска програма
• И најважно….БЕРЗА НА СТРИПОВИ!
Ги повикуваме сите издавачи, колекционери, стрипомани и стрип љубители, самите и нивните најмили да повелат и заземат активно учество на првото премиерно издание на Стрип Трип, кое искрено се надеваме ќе прерасне во богата и долгогодишна традиција, како што личи на еден сериозен, возобновен и етаблиран град на една држава што претендрира да претендира.
Би сакале да се заблагодариме на стрип книжарницата Бункер и издавачите Стрип и Квадрат за несебичната помош и насока во организацијата како и:
Нашето културно богатство, илустраторот и уметник Гоце Илиевски, кој го креираше дизајнот за овој настан. Гоце, наскоро и номинација за УНЕСКО!

Музичка програма:

They Drive by Night е бенд настанат од музичкиот проект на визуелниот артист Немања Николиќ.
Започнат како минималистичка интерпретација во стонер рок манир, а подоцна се развива со поеклектичен и елекричен пристап кон различни, но воглавно гитарски музички жанрови. Бендот го карактеризира дисторзиран гитарски звук поддржан со цврсти, мантрични ритмови, пратен со текстови кои реферираат на кинаматографија, поп култура или визуелна уметност и книжевност како во случаи кога текстот во песните е „позајмен“ од уметницата Барбара Кругер или Станислав Винавер.
Во текот на годините и работата со различни соработници, покрај Немања Николиќ како фронтмен и гитарист, како стална постава на бендот се појавуваат гитаристот Бојан Николиќ, Владимир Миличевиќ на бас, Павле Попов на тапани и Ива Кузмановиќ како вокал.

Нико Николиќ е нов кантавтор од Белград, а неговиот дебитантски албум „Друго место” ве води на неодолива инди поп авантура.
”Друго место е вонсериски албум кој поседува нескриен, реформаторски ентузијазам, а со магичните lo-fi делници се отргнува од блескавата препотентност на музичката индустрија. Албум на кој неговиот автор камелеонски ја отсликува различноста на попкултурните (микро) квантни светови, истражувајќи ги соничните потенцијали на мултиверзната аудио библиотека…
Неговиот последен сингл „Звезда која ми треба“ го претставува неговиот континуиран развој како автор а воедно е и најава на неговиот втор албум кој го продуцира со Срѓан Попов. Како зрел текстописец на интимни песни со еклектични аранжмани, Нико Николиќ е растечка звезда во светот на инди музиката.
Албумот „Друго Место“ е издание на Више Мање Заувјек од Загреб, етикета која ги издава Свемирко, Џутко, Луул, Фантом, Пеки Пеле и грст други интересни изведувачи од регионот.

СТРИП ТРИП 2023
*музичка програма
*почеток 21:00
*влез слободен!
Концертот е реализиран во рамки на платформата Liveurope.

Нема коментари

You can be the first one to leave a comment.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.