NAXATRAS

NAXATRAS е психоделичен рок-бенд од Грција. Свират психоделија полна со мрсен грув, тешки рифови и топли солоа на гитара, сето тоа со винтиџ допир на 70-тите.

Тие го свират и развиваат својот звук од 2012 година. Во 2015 година го снимија својот прв целосен албум во Magnetic Fidelity со Jesus I. Agnew како нивни продуцент. Во фазите на снимање/миксирање/мастеринг на албумот е користена само аналогна опрема. Сите песни од плочата се изведени целосно во живо за само еден ден. „NAXATRAS“, кој беше објавен во 2015 година, стана едно од најпродаваните изданија во жанрот и доби широко признание од критиката. Во 2016 година го издадоа својот втор целосен албум „II“. Во 2017 година го издадоа синглот „All the Stars Collide Into a Single Ray“ и го снимија нивниот трет целосен албум, користејќи повторно целосно аналогнa технологија. „III“ беше издаден во 2018 година, по што следеше соодветниот албум во живо од нивниот распродаден концерт во Атина, кој се одржа на култното место Гагарин 205. За нивниот четврти потфат, NAXATRAS го регрутира мултиинструменталистот Пантелис Каргас на клавијатури и синтисајзери. Последниот албум „IV“ беше издаден на 25 февруари 2022 година. Бендот создаде репутација на фантастичен бенд во живо, комбинирајќи елементи на психоделичен/прогресивен рок, стонер, фанк, џез, електронска и источна музика проследена со психоделични видеа. NAXATRAS наредија бројни турнеи и настапија во повеќето европски земји, вклучувајќи ги истакнатите фестивали како Desertfest, Ozora и Dunajam, како и турнеја во Австралија.

За прв пат во МКЦ Скопје!
29 октомври 2023 година, NAXATRAS во живо во Скопје!

Првите 100 билети по цена од 400 денари достапни на билетарница МКЦ и online преку www.bileti.mkc.mk
По продадените 100, цената на билети ќе биде 500 денари.

400,- | 500,-

сала 25 Мај