Mayhem / Mortiis

Terrorvoid Promotions

Денес е тешко воопшто да се изусти ‘black metal’, а еден од првите бендови што ќе ни падне на памет да не е Mayhem.
Оформени уште далечната 1984 година година, Mayhem се сѐ, само не обичен бенд.
На самиот старт го одбиваат надоаѓачкиот тренд на speed metal во тој период, и се решаваат да се нурнат во еден свет, кој ќе ја промени играта засекогаш и од кој обичниот човек во Норвешка со години ќе живее во страв.

Mayhem е норвешки блек метал бенд формиран во 1984 година во Осло, кој долго време се сметаше за еден од пионерите на норвешката сцена со блек метал. Кариерата на Mayhem е многу контроверзна, пред сѐ поради нивните насилни сценски претстави, со самоубиството (1991) на вокалистот Пер Јнгве Олин („Dead“) и убиството во (1993) на гитаристот Øystein Aarseth („Euronymous“) од поранешниот член Варг Викернес („Count Grishnackh“).
Групата објави демо и ЕП, кои беа многу влијателни и собраа лојални следбеници преку спорадични и озлогласени настапи во живо, привлекувајќи понатамошно внимание преку нивните врски со низа норвешки црковни палежи и инциденти со насилство што ги опкружуваат. Тие се распаднаа по убиството на Аарсет, непосредно пред објавувањето на нивниот деби-албум, De Mysteriis Dom Sathanas, кој се сметаше за класика на жанрот блек метал. Преживеаните поранешни членови Јан Аксел Бломберг („Hellhammer“), Јорн Стуберуд („Necrobutcher“) и Свен Ерик Кристијансен („Maniac“) се реформираа две години подоцна со Руне Ериксен („Blasphemer“), заменувајќи го Аарсет. Атила Цихар го замени Кристијансен.
Нивниот пост-Aarseth материјал се карактеризира со зголемено експериментирање. Најновиот албум на Mayhem, Ordo Ad Chao, ја доби наградата Spellemannprisen за најдобар метал албум во 2007 година.

Mortiis е еден од оригиналните членови на Emperor. Бенд што заедно со Mayhem се еден од пионерите во тоа што покасно ќе стане познато како Норвешки блек метал.
Mortiis, сепак ќе тргне по сосема различен пат од неговите сонародници. Неговата музика од стартот до сега е прилично разновидна, меѓутоа најчесто користен термин е Dungeon Synth.
Веќе 15 години константно е по турнеи и некои од позвучните имиња со кои делел сцена се: Danzig, Behemoth, Apoptygma Berzerk, Combichrist, Christian Death, Mushroomhead, The Genitorturers, Deathstars.

На 4 октомври, само ден по светски познатата бела ноќ, Terrorvoid Promotions ви најавува тотална еклипса на вашите души!
Monumental black night!

Цената на билетите е 1000 денари во претпродажба и 1200 денари на денот на концертот.
Инфо за старт на продажба на билети ќе има во наредниве денови.

mortiis webstore
1000,- / 1200,-

сала 25 Мај