KOVACS

Харизматичната соул-кантавторка првпат во Скопје!

Една од најголемите сензации на холандската музичка сцена, Шерон Ковакс, по првпат доаѓа во Скопје во рамки на концертниот серијал Musicology Sessions, на кој ќе одржи концерт во МКЦ, на 27 септември од 21:00.

Позната како Ковакс и како пејачката со избричена глава, оваа музичарка и кантавторка во себе крие глас на една вистинска соул-легенда, која ја привлече публиката пред сè со својата единственост и искрен став.

Во текот на првото ковид-затворање, Ковакс престојуваше во Португалија, работејќи на нова музика, инспирирана од оваа земја. Нејзиниот нов сингл „Тути фрути текила“ иако звучи фанки и весело, има моќна порака за цедење на емоциите, ресетирањето, паузирањето и заборавањето на сè, за момент. Не се плаши да ги допре и светлите и темните аспекти на модерните врски, во своите песни всушност дава исповед за дивата љубов и нездравите романтични односи, хедонизмот и зависноста, за сè што ја следи низ емотивниот ролеркостер, кој го преживеала последните неколку години, губејќи ги и музичките и романтичните партнери, правејќи ново Ковакс-семејство со продуцентот Лиам Хау.

Претходните два албуми „Shades of Black“ и „Cheap Smell“, како и познатите синглови „My Love“, „The Devil You Know“, „You Again“ и многу други, се признати од Роби Вилијамс, и се по модел на Холидеј, Симон, Баси, Вајнхаус, Бет Гибонс (Портисхед)…
По 60 милиони прегледи на јутјуб, голем број награди и настапи на големи фестивали, пејачката е на вистински пат да стане жива легенда на светската музичка сцена.
Нејзиниот втор албум, „Cheap Smell“, именуван по бендот во кој настапуваше пред да стане позната, се смета за еден од најискрените и најинспиративните фјучр-соул албуми на целата деценија.
Ковакс непрестанато бара и успева да најде позитивност во најмрачните човечки животи.

сала 25 Мај