DAIKAIJU

Концерт на американската сурф/панк/нојз сензација DAIKAIJU.

Ова е она што треба да го знаете за Daikaiju: Тие се гласни, но се инструментален бенд (duh).
– Кели Вајдман, Информер

Daikaiju е мистериозна појава на звук и слики што за прв пат беше забележана во зимата 1999 година.

Ентитети на звучен хаос, Daikaiju го зема звукот на брановите што удираат и викаат атомски гуштери и создава рок музика на начин што влева шок и стравопочит кај сите што ги искусвате нивните шоуа – високо интерактивна и конфронтирачка изведба која буквално ја вовлекува публиката во огромниот вител на звук што го генерира бендот.

Скриена зад маски, оваа трупа од мистериозни луѓе создава мутантен стил на епски, инструментален рок со висока енергија кој беспрекорно вклучува широк спектар на музички стилови, вклучувајќи сурф, панк, нојз, метал, психоделичен и прогресивен рок.

Како и нејзиниот имењак, музиката на Daikaiju е голем, мистериозен ѕвер.

Привлечните мелодии, силните рифови и променливата динамика се спојуваат заедно за да создадат песни кои се осмелуваат слушателот да ја доживее тајната историја на универзумот – фантастична реалност на џиновски чудовишта, суперлуѓе и вонземски инвазии што се развива како саундтрак на најголемото чудовиште.

Никогаш снимен филм.

Вечерта ја отвара новото скопско експлозивно трио NIANDRA!

300,- | 400,-

кафе МКЦ