Cross štream: My Tear

21:00 The Canyon Observer
22:15 My Tear
My Tear настана кога бендот Фонија едноставно го смени своето име. Причината беше новиот звук на групата што одеднаш прерасна од панк-рок во инди/new wave. My Tear е дел од сцената на Балкан Велики, собрана околу Студио 1060 во западно Скопје. Во скоро две години постоење, групата набрзина излезе од анонимност со песните „Остави ме да бидам“, „Последниот Дедо Мраз“ (заедно со Петар Младеновски од Суперхикс) и „Лаги шарени“, кои исто така дојдоа до првите топ-листи на популарните радиостаници во Македонија. „Остави ме да бидам“ беше 3 недели на врвот на табелата на Антена 5 и Радио Бубамара и е прогласен за сингл на годината (2018) од култното инди-радио Канал 103. Членовите на My Tear се актуелни или поранешни членови на Bernays Propaganda , XAXAXA и 21 век. Имаат три официјални видеа (режија: Горјан Атанасов и Милан Блажевски), две EP-изданија, еден албум (исто така објавен на винил за записи на Балкан Велики и Корпус деликти) и европска турнеја.

 

The Canyon Observer. Нивната музика содржи скриен грув, силно матните вокали ја прават лирика целосно неразбирлива, одземајќи им го значењето на гласовите и ги трансформира во уште еден инструмент во ѕидот од звуци.

 

FB event

МКЦ