Cross štream: Druggy & SAM

21:00 štream x Kataman: N’TOKO
22:15 cross štream x mk1 skopje: Druggy x s.a.m.
С.А.М. е македонски хип-хоп артист од Тетово, неговиот деби-албум „Огледало“ е издаден во септември 2018. Под длабоко влијание на традиционалниот македонски хип-хоп, истиот албум е сервиран и како жанровска експериментална бомба поради неговите широки музички влијанија. По неговиот деби-албум објавува компилација инструментали насловена “Beat Tape Vol.1” и неговото последно издание е неговиот трет проект насловен “Пркос“ ЕР. Бележи соработки со артисти како: Wikluh Sky, Druggy, Dj Oky Doky, Conquering Lion, Гоце Симоноски (High Control), Ади Имери, Dragi Ivanov, 5Р, DJ Drazi Drags, Лукс Кмала, Рап Позитив…

 

Druggy е македонски артист што работи како продуцент, диџеј и организатор на настани на македонската алтернативна сцена од 2006. Своето музичко патешествие го започна како продуцент во студиото G-Madda Funk, а потоа беше дел и од drum’n’bass/dubstep дуото Anomalia Nativa. Во 2014, беше еден од основачите на TRAP DA FUCK UP колективот, кој ги постави основите на трап-сцената во Македонија. Својот печат со своите инструментали и продукција го има оставено на многу хип-хоп дела и има работено со артисти како Kacar, Bernays Propaganda, Toksikolozi, Legijata, Sexy Marsa, Bon Praskiza, Donplaya, Gloomie и многу други. Неговото најново издание во 2020 е микстејпот Druggy Слушатели, кој вклучува соработки со артисти од македонската хип-хоп сцена.

štream x Kataman: N’TOKO / 9pm

N’toko е еден од оние уметници чија музика и стихови изгледаат скроени за вонредните времиња во кои живееме. Од индустриското волшебство на продукцијата на Blaž на неговиот најнов албум „Emirates“ до анализата на посочената и утописка класа на неговите словенечки стихови, живиот опус на N’toko нè носи низ целиот апсурд, гнев и надеж на нашата карантин ера.

Fb event

МКЦ