Conquering Lion

Концертна промоција на новиот албум “Revolution Time”

Conquering Lion е даб-реге-кросовер бенд од Тетово (Македонија), кој своето творештво го започнува на 7 април 2007. Во октомври 2009 бендот го издава својот прв албум едноставно насловен како “I” за PMG Recordings на кој може да се слушнат 10 песни меѓу кои и соработката со јамајканскиот артист Jah Clarity на песната “Jah Love”. Досега, покрај настапите низ Македонија, бендот има настапувано во Германија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Бугарија, Грција, Романија, Словачка, Чешка, Холандија, Полска и Косово. Вториот по ред албум насловен како “Know Your Wisdom” излезе на 26 август 2011 по што следеше 30-дневна балканска турнеја. Две години подоцна на 22 ноември 2013 бендот го издаде третиот студиски албум “Revelation” за издавачката куќа “Password Productions” од Македонија, по кој следеше успешна пролетна европска турнеја. Како побитни настапи на Conquering Lion може да се издвојат настапите со Manu Chao, Gentleman, Ras Zacharri, Donald Minott, Raphael, Hornsman Coyote… Исто така бендот има настапувано на поголеми фестивали како, Riding Higher во Германија, In Music Festival во Хрватска, Таксират Фестивал во Македонија…

Conquering Lion го издаваат својот 4-ти по ред студиски албум насловен како “Land Of Confusion” кој беше издаден на 24 февруари 2017 за издавачката куќа Locksmith Records од New Jersey, USA. “Land Of Confusion” беше номиниран за најдобар реге-албум за 2017 на Греми наградите и за албум на годината на најголемиот реге-портал во Европа “Reggaeville”. Сите три сингла од новиот албум “Wake Up”, “Go” и “Natty Lion” беа премиерно промовирани на најголемиот реге-портал во Европа “Reggaeville”.

Моментално Conquering Lion работат на својот 5 по ред студиски албум. Првиот сингл од албумот “Shine” беше премиерно промовиран исто така на порталот “Reggaeville” на 23 март 2018. Вториот сингл “Badman World” заедно со италијанскиот реге-артист Рафаел беше премиерно промовиран на порталот “Reggaeville” на 27 август 2018. Бендот го издава својот 5-ти по ред студиски албум “Revolution Time” на 30-ти март 2020 за британскиот издавач “Rehegoo Music Group”.

FB event

МКЦ