1000MODS

Познати по нивните немилосрдни турнеи и легендарните фестивалски настапи, 1000MODS станаа меѓународно познати, сметајќи дека се подготвени за следниот голем чекор.

2020 година смени сѐ. Нивниот четврти долгометражен албум „Youth of Dissent“ во продукција на легендарниот продуцент Мет Бејлс (Pearl Jam, Mastodon, Isis, Soundgarden итн.) го проби просторно-временскиот континуум, постигнувајќи го невозможното: патување низ времето во славните 90-ти и неговиот легендарен гранџ-рок. Експлозија!

Сега, соочени со постпандемиското закрепнување на музичката индустрија и силното враќање на концертите во живо, 1000MODS повторно го освојуваат светот, ширејќи ја својата музика како грмотевица.

Локална поддршка: Строг пост – новоформираното комбо, составено од Филип Букршлиев (гитара), Дени Омерагиќ (бас) и Кристијан Новковски (тапани), познати по својата работа во бендови како Светлост, Палиндром, Fighting Windmills, Taxi Consilium. Строг пост свири музика на цврста „рифовска“ основа, спакувана во композиции, кои венчаат пост-рок со free jazz и слободна импровизација.

ПОБРЗАЈТЕ, првите 100 билети по 400 денари во продажба на билетарница МКЦ и online преку bileti.mkc.mk.

сала 25 Мај