ВЕСТИ

45. МОТ 2020, ВЕСТИ

Промени во програмата на МОТ

Почитувани, Ве известуваме дека има промени во распоредот на 45. МОТ. Имено, премиерата на „Херои 4:33“ од Театар „Ј. Хаџи-Константинов Џинот“, Велес, закажана за 28 и 29 ноември се одложува за 5 декември (18:00 и 19:00 часот) и 6 декември (18:00 и 19:00 часот). Хрватското онлајн-гостување со претставата „Ајхман во Ерусалим“ закажано за …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МОТ– чувар на огнот за театарот на иднината

Дванаесет претстави на театри од регионов и од нашата земја обединети под мотото „Ќе има утре!“ ќе бидат прикажани на 45 јубилеен Млад отворен театар што ќе се одржи од 24 ноември до 3 декември. Фестивалот ќе биде отворен со перформансот „Универзална во пламен“. На љубителите на театарот и на …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МКЦ стана дел од SCENERGIES

Младинскиот културен центар во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни меѓународни активности помеѓу музички сали, кои делуваат на локалната сцена. Проектот има за цел да ја потенцира важноста на концертните сали и музичките културни центри како …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Новинарот Тони Димков добитник на наградата 13 Ноември

Тони Димков новинар и уредник на Културен печат е еден од добитниците на овогодинешната Награда „13 Ноември“ на Град Скопје, од областа на публицистиката. Наградата, како што велат од Градот ја добива за професионалната посветеност и публикување на настаните од уметничкиот и културниот живот во Скопје. Од областа на образованието …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

LE GUESS WHO? ОN – REPORTS FROM OTHER CONTINENTS

Како резултат на светската пандемија, Le Guess Who? фестивалот од Утрехт, Холандија, се адаптираше во 2020 година да биде домаќин на новиот хибриден настан – ON/OFF, дводелна програма за меѓународни и локални посетители. LGW ON ќе започнe свој сопствен ТВ канал од 13-15 ноември. Еден од највозбудливите елементи на LGW …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Отворен конкурсот „Новите!“

Издавачката куќа „ТЕМПЛУМ“ по петнаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“, за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Ракописите, кои се испраќаат по електронска пошта, треба да бидат напишани на кирилица во македонска кодна поддршка, со фонт 12, проред 1,5 во А4 формат. Наградата изнесува 1000 евра (бруто) и објавување на книгата …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Rib @ Indoor Inspired Online Showcase #3

Indoor Inspired е online showcase инициран од gigmit (платформа за артисти, организатори на настани, агенции, дискографски куќи, издавачи и други заинтересирани страни во индустријата во секторот за музика во живо). Беше лансиран за време на пандемијата Covid-19 со цел да им се обезбеди сцена на уметниците и да им помогне …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Известување за уметници и соработници на МКЦ

Другари и другарки, соработници и сите вие што сакате да аплицирате во Министерството за култура за проекти што би се случувале во 2021 година во Младинскиот културен центар, ве молиме да ги побарате вашите писма на согласност најдоцна до 1 ноември, на info@mkc.mk. Програмскиот колегиум ќе ги разгледа поднесените барања …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Рефундирање средства за билети

Другари, Поради комплетирање на процедурите за годишни финансиски извештаи, крајниот рок за рефундирање средства за откажаните/одложените настани во МКЦ е 1 ноември 2020 година. Сите оние што сакаат да рефундираат билет за настан, кој поради коронавирусот не се одржал, ги замолуваме најдоцна до 1 ноември да го сторат истото на …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Известување за уметници и соработници на МКЦ

Другари и другарки, соработници и сите вие што сакате да аплицирате во Град Скопје за проекти што би се случувале во 2021 година во Младинскиот културен центар, ве молиме да ги побарате вашите писма на согласност најдоцна до 20 октомври, на info@mkc.mk. Програмскиот колегиум ќе ги разгледа поднесените барања и …

ВЕСТИ

ПРОТОКОЛ ЗА ОДРЖУВАЊЕ НАСТАНИ

– Задолжително e носењето лична заштитна опрема (маска) за сите посетители на Младинскиот културен центар. Маската е задолжителна за цело времетраење на посетата во МКЦ, во сите простории: хол, тоалет, сала Фросина, Галерија, Галерија 2 (горно фоаје на сала Фросина), Сала 25 Мај, Детски креативен центар, за цело времетраење на …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Pluto’s Doubts дел од светската конференција „Mondo“

По објавувањето на нивниот последен сингл, „Слепа за луѓе свои“ и неколкуте настапи низ Македонија, Плутоси на социјалните мрежи објавија дека овој месец ќе настапуваат на фестивалот Mondo во Њујорк (17 октомври) и фестивалот Gotobeat во Лондон (30 октомври). Поради моменталната ситуација со светската пандемија и неможноста за патување, тие …

ВЕСТИ

Заврши 19. издание на фестивалот „CINEDAYS“

Со премиерата на филмот „Хомо“ на Игор Иванов, под отворено небо на покривот на ГТЦ, и со концертот на Здружението на џез-музичари и гудачки оркестар во парк МКЦ, на 24 септември беше затворен 19-тиот Меѓународен фестивал за европски филм „Синедејс“. Одлична организација на 19. издание на фестивалот на европски филм …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

КОТЕВСКА, СТЕФАНОВ И ГЕОРГИЕВ ЧЛЕНОВИ НА АМЕРИКАНСКАТА ФИЛМСКА АКАДЕМИЈА

Американската академија за филмска уметност и наука ги покани за членство македонските режисери Тамара Котевска и Љубо Стефанов, автори на документарецот „Медена земја“, и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев. „Медена земја“ испиша историја како прв македонски филм кој годинава имаше две номинации за Оскар, за најдобар странски филм и за …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Лидија Димковска наградена во Словенија

На меѓународниот поетски фестивал „Лириконфест“, кој во ограничено издание се одржа изминатите денови во Велење, Словенија, на Лидија Димковска ѝ беше доделена највисоката фестивалска награда „Чаша на бесмртноста – Велењица“ за врвен поетски опус во изминатата деценија. Во образложението на жирито се нагласува дека Лидија Димковска со својата поезија гради …

ВЕСТИ

Здружение на културни промотери – КП

Претставниците од КП се состанаа со претставници на Главниот координативен кризен штаб. На состанокот беше презентиран и дискутиран предлог-протоколот за организација на јавни настани во услови на Ковид-19, внимателно изработен од страна на членовте на КП. На иницијатива на министрите од Главниот координативен кризен штаб, неделава ќе оствариме средба со …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Словенечкиот народен театар поставува претстава по раскази на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар – Драма Љубљана подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“. Режијата е на реномираната режисерка и писателка Ивана Ѓилас, која заедно со Ана Душа работи на драматизацијата. „Интересно да се напомене дека освен композиторот, целокупната актерска и техничка екипа што …