ВЕСТИ

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Скриени желби, немирни патувања“ e Роман на годината

„Скриени желби, немирни патувања“ од авторот Владимир Јанковски е романот кој оваа година ја однесе наградата „Роман на годината“, книжевната награда која ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“. Романот на Јанковски е објавен од издавачката куќа „Антолог“. „Литературата и раскажувањето приказни ни се потребни, бидејки прикажуваат дека животот е полн со …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Ликовна програма 2021 – резултати

Другарки и другари,по распишаниот јавен повик за аплицирање ‘Ликовна програма 2021’, кој траеше од 2 до 17 февруари, до МКЦ беа доставени 49 апликации. Комисијата ги разгледа сите пристигнати апликации. По утврдувањето на комплетноста и валидноста на доставените апликации, комисијата одлучи да ги селектира следниве автори (проекти): Галерја ГРАЛ – …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Конкурс за уметници, Миколаив (Украина)

Културната платформа MY ART и Агенцијата за развој на Миколаив објавија конкурс за уметници за учество на фестивалот за современа уметност Mykolaiv ART Week: CONNECT!Оваа година големиот културен настан е закажан за април и ќе се одржи со поддршка на САД во Миколаив, Украина, во уметничкиот простор 8 ПРИЧАЛ. Апликации …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Орестија 1/4“ на фестивалот „Democracy 2.0“

Европскиот проект „The Chorus Project“ се префрла во дигиталниот простор Претставата „Орестија 1/4“ чија премиера се случи на 28 октомври 2020 е дел од The Chorus Project – проект поддржан од Креативна Европа (Creative Europe), во копродукција на МКЦ Скопје, Апстарт театар (Upstart Theater) од Лондон, Патос (Pathos) од Минхен …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Улиште“ ги освои најзначајните награди на Санденс

Четврта година по ред, на Санденс, најголемиот фестивал за независен филм во САД, присутен е проект кој е финансиран од Агенцијата за филм на Р. С. Македонија. Овојпат тоа е „Улиште“ кој е во малцинска копродукција на македонскиот продуцент „Црна мачка продукција“. „Улиште“ ги освои најзначајните награди на Санденс: Најдобар …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Зелен светлосен „React/or“ во градот

Смислата на повторното обмислување на јавниот простор React/or е светлосна инсталација направена на зградата на шалтерната сала на „Пошта на Северна Македонија – Скопје“. Во еден од највпечатливите објекти во Скопје, зграда која се најде во светските енциклопедии на брутализмот, изминатиот месец се случува уметност што повеќето случајни минувачи не …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Конкурс за дизајн на ЗДРАВО МЛАДИ

Во изминатите 10 години, на визуелниот облик на фестивалот имавме чест и задоволство да работиме со исклучително талентирани дизајнери на кои сме им неизмерно благодарни. Дизајнот за ЗДРАВО МЛАДИ 1, 2, 3 и 4 беше дело на нашиот вечен арт-директор Иван Петрушевски – Флим. 5-тото и 6-тото издание го дизајнираше …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

LE GUESS WHO? ОN – извештај од Македонија

МКЦ ‘извештај’ за скопската музичка сцена снимен во септември и октомври 2020 на барање од реномираниот фестивал Le Guess Who?, кој го претставивме уште во октомври 2020. Еден од највозбудливите елементи на фестивалот е лансирање „Извештаи од други континенти“ во кои луѓето од целиот свет споделуваат видеоизвештаи за теми како …

ВЕСТИ

Билетарница МКЦ

Почитувани посетители, Ве информираме дека во следниов период, поради епидемиолошката состојба билетарницата ќе работи со скратено работно време, од 10:00 до 20:00 часот, од понеделник до сабота. Во деновите кога има настани за кои се продаваат билети, билетарницата работи согласно потребите на настанот. Тимот на МКЦ ви ја препорачува е-продажбата …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Сара Климоска “Shooting star” за 2021

Maкедонската актерка Сара Климоска ќе ја добие наградата „Ѕвезди во подем“ (Shooting stars) која секоја година се доделува на најталентираните европски актери од платформата Европска филмска промоција (ЕФП). Ѕвездата на филмот „Врба“ се најде меѓу 10-те млади актери кои ќе ја добијат наградата на манифестацијата која ќе се одржи дигитално …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Македонскиот филм „Хомо“ на најголемиот фестивал во Азија

Македонскиот долгометражен игран филм „Хомо“ на режисерот Игор Иванов-Изи ќе ја доживее својата интернационална премиера на 51. Интернационален филмски фестивал во Индија, кој ќе се одржи од 16 до 24 јануари 2021 година во Гоа. Овој престижен фестивал, основан во 1952 година, е и најстариот интернационален фестивал во Азија, кој, …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Нов албум на Дени Омерагиќ и Нинослав Спировски

„Шарла Рекордс“ го претставува албумот „Two Ways East“ на дуото Дени Омерагиќ и Нинослав Спировски. Се работи за две добро познати имиња на македонската независна музичка сцена преку нивните проекти како членови на групите „Fighting Windmills“, „Светлост“ и неколку други успешни колаборации. „За разлика од таму, каде Дени и Нино …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ЖМХ на меѓународен фестивал

На покана на владиниот совет за културни релации на Индија, Женскиот младински хор при МКЦ реализираше видеоснимка на композиција од македонски автор со која учествуваше во прелиминарната рунда од светски хорски натпревар. На наше огромно задоволство добивме информација од организаторот дека од пристигнатите над 170 видеа на хорови од целиот …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Поддршка за документарецот „Тело“ на Петра Селишкар

Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и аудиовизуелни дела – Еуримаж на својата редовна 161. сесија која се одржа од 7 до 11 декември годинава финансиски подржа 17 меѓународни филмски копродукциски проекти. Во листата подржани проекти на последната сесија во 2020 година е и филмот „Тело“, копродукциски …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Конкурс за куса-куса критика

Малиот новогодишен саем на книги објавува конкурс за куса-куса книжевна критика. Критиките треба да се состојат од 100 зборови. Кусите критики треба да се однесуваат на изданија од домашни издавачки куќи, без разлика на авторството или жанрот. Целта на конкурсот е промовирање на домашната книжевна продукција и поттикнување на книжевната …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Дедо и внук“ награден во Париз

Екипата на филмот „Дедо и Внук“ на режисерот Илија Пиперкоски освои уште една награда во категоријата „Најдобар филм“ на Интернационалниот Филмски Фестивал во Париз. Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои наградата за најдобра режија на The Buddha International Film Festival, а доби …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Мојот маж“ во Југословенско драмско позориште

Збирката раскази „Мојот маж“ на македонската писателка Румена Бужаровска како театарска претстава ќе биде поставена на сцената на Југословенско драмско позориште (ЈДП) во Белград а ќе го режира Јована Томиќ. Од ЈДП сопштија дека во тек се проби поставката во која играат Сања Марковиќ и Јована Беловиќ. Драматург е Димитрије …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Во утробата на Универзална сала – во утробата на градот

„Универзална во пламен“ е копродукција на МОТ и Факултет за работи што не се учат. Се работи за дело на авторскиот тим што ја освои главната награда „Златна Трига“ на Прашкото квадринале за перформанс, дизајн и простор. Исто како и „Кога зградите би зборувале“, тимот преку перформативно-истражувачки проект во фокус …