ВЕСТИ

ВЕСТИ

Скопска премиера „Нема да биде крај на светот“

По премиерната изведба на 18 септември во Сараевскиот ратни театар – САРТР, Сараево, а во рамките на 46. МОТ, на 27 ноември, на малата сцена во МНТ, со почеток во 20 часот, пред скопската публика премиерно ќе се одигра претставата „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, …

ВЕСТИ

НА ВИНО СО МОЈОТ МАЖ

МОТ ги спои авторката на расказите „Мојот маж“ со режисерките на истоимените претстави Точно 7 години откако „ Или- Или“ , ја објави збирката раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“, се случи средба за паметење во рамките на фестивалот МОТ. Нашата режисерка Нела Витошевиќ ја запозна нејзината колешка од Белград, …

ВЕСТИ

МОТ ИМА ОБВРСКА ДА СОЗДАВА ПУБЛИКА ПРЕКУ ЦЕЛА ГОДИНА

Интервју со Русе Арсов, в.д. директор на МКЦ Четириесет и шестиот Млад отворен театар почна синоќа во Младински културен центар и ќе се одржи во два блока: од 18 до 26 ноември и од 2 до 7 декември. Ќе има 25 претстави и МКЦ најавува дека сите ќе се изведат …

ВЕСТИ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ го отвори 46. МОТ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ – екперименталната претстава без актери на Битеф театар од Србија, а во режија на Никола Зависиќ вечерва во МНТ го отвори 46. Млад отворен театар (МОТ) кој годинава ќе се одржи во целосно физичко издание и во два блока – од 18 …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Писма за согласност 2022

Драги наши соработници, уметници,Отворен е и Конкурсот за финансирање проекти од Град Скопје.Сите вие што сакате да аплицирате со свои проекти за 2022 година, а имате потреба од Писмо за согласност од МКЦ, ве молиме да ни пишете на info@mkc.mk, најдоцна до 27 октомври. Колегиумот на МКЦ во најбрз можен рок …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Вера сонува за морето“ на Фестивалот во Венеција

Филмот на Калтрина Красниќи со светска премиера на Фестивалот во Венеција Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи снимен со поддршка од Агенцијата за филм ќе ја има својата светска премиера на Интернационалниот фестивал во Венеција на 8 септември. Ќе има девет проекции во рамките на фестивалските денови, беше соопштено денеска …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Награда за „Сестри“ на Дина Дума во Карлови Вари

На најголемиот чешки филмски фестивал „Карлови Вари“ македонскиот филм „Сестри“ , кој е режисерско деби на Дина Дума, ја освои Специјалната награда на жирито во програмата „Источно од Западот“. „Сестри“ е приказна за две тинејџерки (ги играат Антонија Белазелкоска и Миа Жоро) чие пријателство е ставено на тест, откако ќе …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Женски младински хор на фестивал во Крагуевац

И во услови на ограничувања и пречки за нормална работа, маестро Сашо Татарчевски и Женскиот младински хор при МКЦ продолжија со успесите на меѓународна сцена. Имено, од 20-ти до 23-ти август, хорот учествуваше на меѓународниот хорски фестивал „Концепти“, кој секоја година се одржува во Крагуевац, Република Србија. Станува збор за …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Филмската возбуда во топлите денови на 20. „Синедејс“

(Кон дваесеттото, јубилејно издание на филмскиот фестивал „Синедејс“ одржан во Скопје од 15 – 21 јули 2021 г.) Магијата на филмот е незаменлива. Како хибридна, оваа тн. седма уметност секогаш ја носи возбудата на прв поглед, со првото одгледување на секое уметничко дело создадено од мистиката на филмскиот кадар. Дваесеттото, …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Отворен повик: „Reuse & repair chill corner“ @ 20. cinEdays

Повикот е наменет за млади луѓе (од 15 до 20 години), кои сакаат да учествуваат во работилница за изработка на еко ‘chill’ зона инспирирана од филмски сет, во рамки на јубилејното 20-то издание на CINEDAYS. На работилницата младите ќе научат што е сценографија на филм, што значи поставување на филмски …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

CINEDAYS повик за волонтери

Другари и другарки, повикот за волонтери на јубилејниот 20-ти CINEDAYS е официјално отворен!   Оваа година фестивалот ќе се одржи од 15 до 21 јули на неколку локации во Скопје. Сите заинтересирани што сакаат да бидат дел од организацијата на фестивалот се добредојдени. Пишете ни на sonja@mkc.mk со вашето име и презиме и …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска е номиниран за „Златна палма“ на Канскиот филмски фестивал. „Северен пол“ е меѓу десетте селектирани од вкупно 3.739 прегледани краткометражни филмови од страна на фестивалот. Финалните десет остварувања се во трка за освојување на престижната награда за краток филм, а …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

CINEDAYS КОНКУРС: 72 часа еко-филм

CINEDAYS објавува конкурс за млади од 16 до 20 години од Скопје и Македонија, кои аплицираат како тимови од 3 до 5 учесници за снимање кратки видеа на однапред зададена еко-тема. Во текот на петдневниот престој во Скопје за време на фестивалот, учесниците имаат задача во рок од 72 часа …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

CINEDAYS КОНКУРС: LIVING MUSIC ПРОЕКТ

CINEDAYS објавува отворен конкурс за студенти (или дипломирани) режисери, музичари (аматери или професионалци) без ограничувања на возраста. Living music e резиденцијален проект, кој ќе се реализира за време на 20. CINEDAYS во Скопје. Ментор на проектот е Дарија Андовска, редовен професор на ФДУ и ФМУ Скопје, композиторка, пијанистка и авторка …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

CINEDAYS КОНКУРС ЗА КРАТКИ ФИЛМОВИ

CINEDAYS распишува конкурс за пријавување на кратки филмови, кои ќе бидат прикажани во рамки на MK Shorts програмата! Пријавените филмови треба да ги исполнуваат следните услови: 1. Да се со времетраење до 20 минути2. Година на продукција 2019/2020 година3. Да се во формат анимиран или игран филм Резултатите од конкурсот ќе бидат …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

КРЕАРТ ДВОЈНА ИЗЛОЖБА ВО ЗАГРЕБ 2021, „ХИПЕРАДАПТИБИЛНОСТ“

Учеството на изложбата е отворено за современи визуелни уметници, кои професионално ги опфаќаат областите на визуелната и ликовната уметност, фокусирани на низа нови медиумски практики, екосистем и биоуметност и се занимаваат со теми за климатски промени и прилагодување кон новите еколошки услови, што во моментов е една од горливите уметнички …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Конкурс за GIFEST 9

Конкурс за деветтиот фестивал на гифови GIFEST#9 Почитувани гиф-автори и креативци од областа на дигиталните уметности, вашите дела за учество на деветтиот фестивал на анимираниот гиф може да ги праќате на gifest.subotica@gmail.com Конкурсот е отворен до 28 мај. Учеството на фестивалот е бесплатно и отворено за сите. Пријавените трудови мора …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

ПРВО ПА ЖЕНСКО – конкурс за перформанс

ИСПРОБУВАЊЕ ФЕМИНИСТИЧКИ ИДНИНИ е платформата за изведувачки уметности на Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО, темелена на солидарност, поддршка, заедничко учење и соработка. Во рамки на платформата, од јуни до октомври 2021 година, ќе бидат развиени авторски проекти во полето на современиот танц, перформанс и/или театар, на две …

ВЕСТИ

МКЦ – нова членка на Liveurope

МКЦ Скопје стана горда членка на Liveurope, платформа од 21 култни европски музички сали, кои работат заедно за да ја зајакнат различноста на европската богата музичка сцена. Основана во 2014 година, Liveurope ги охрабрува музичките сцени да ги прошират своите програми и да бараат нови европски уметници што допрва треба …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Резултати од Конкурсот за дизајн на ЗДРАВО МЛАДИ 11

Другарки и другари, 11-тото издание на Фестивалот на нова музика ЗДРАВО МЛАДИ е официјално закажано за 26 и 27 август 2021!Тимот на МКЦ им се заблагодарува на сите што учествуваа на Конкурсот за дизајн на ЗДРАВО МЛАДИ 11. Стигнаа над 100 дизајни од 94 дизајнери. Првата награда, за официјален дизајн …