ВЕСТИ

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Дина Дума наградена во Белград

Режисерката Дина Дума ја освои награда за најдобра режија на филмскиот фестивал „Фест“ во Белград, за својот дебитантски филм „Сестри“. Меѓународнотo жири во состав Милош Биковиќ, Тамара Драгичевиќ, Ѓерѓи Радули, Аргирис Пападимитрополус и Тони Гојановиќ, ја награди Дума за вештото водење на младите актери и фантастичното раскажување преку објективот. Во …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ОДИМЕ ВО ПЛАНЕТАРИУМ

Драги пријатели, (посебно вие најмладите, учениците, кои сте нашата омилена публика, а и вие малку постарите), со задоволство сакаме да ве известиме дека по двегодишна пауза, Планетариумот во МКЦ започнува со работа од 1 март 2022 година. Повторно ќе имате можност да учите за планетите, за ѕвездите, за сите светли …

ВЕСТИ

ГРАДИДНИНА

ЈУ Младински културен центар (МКЦ) од јуни оваа година па сѐ до април 2023 е дел од голем меѓународен проект со наслов Big Time Takeover развиен преку „Ерасмус KA2 Програмата за соработка и инвовација и размена на добри пракси на Европската унија за стратешки партнерства, кои вклучуваат образовни програми за …

ВЕСТИ

Поддржи култура, купи билет!

Уште една позитивна вест во име на нашиот јубилеј! Како јавна културна установа цврсто стоиме зад нашата програма и во обид да најдеме формат со кој ќе ја утврдиме вредноста на сечиј уметнички авторски труд, велиме: МКЦ ги укинува гратис-влезниците! Оваа пракса не е непозната за европските културните центри, па …

ВЕСТИ

Резултати од конкурсот за визуелно обликување „50 години МКЦ“

Почитувани, На почетокот од годината во која славиме еден многу значаен јубилеј – „50 години МКЦ“, распишавме конкурс за идејно-графичко решение за визуелно обликување на сите програми и активности што ќе следат низ целата 2022 година. Намерата беше најискрена: како и многу пати до сега, да ја вклучиме и јавноста, пред сѐ …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МКЦ ОТЧЕТ 2021

Дојде и тоа време во годината во која го објавуваме сработеното за претходната. Aма уморни сме од сѐ, па решивме ќе напишеме кратка песничка. брзај брзај мкцкон европскиот сонте чека тетраткаи молив Пандемијата некако заглави со исплатата на ратите, ама паметна, нема оставено број, па не можат да ја добијат …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Интервју со Дина Дума

Еден „клик“ може да уништи цел живот Првиот долгометражен филм на Дина Дума „Сестри“ ја освои специјалната награда за најдобар филм во селекцијата „Источно од Западот“ на филмскиот фестивал во Карлови Вари, Чешка. „Сестри“ е приказна за две тинејџерки чие пријателство е ставено на тест, откако се соочени со последиците …

ВЕСТИ

Жестока претстава за личната одговорност во време на ерозија

Причината за отсуството на наклоност на публиката кон Кориолан од истоимената трагедија на Шекспир најчесто се бара во беспоговорна увереност на овој лик во сопствената исправност. Шекспирологот Дејвид Уилер тврди дека „реткост е да се сретне некој како Кориолан, а уште поретко е некој да се чувствува онака како што …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ПРИЛЕПСКИТЕ АКТЕРИ ЈА ИЗНОСИЈА „ГЛЕМБАЕВИ“ НА ЕВРОПСКО НИВО

ИНТЕРВЈУ НА РЕЖИСЕРОТ БРЕЗОВЕЦ ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА МОТ По поставувањето на класикот на Мирослав Крлежа, „Господа Глембаеви“, во Риека и Загреб, реномираниот хрватски режисер Бранко Брезовец го донесе и во Прилепскиот театар, а утревечер игра во Скопје. „Глембаеви“ ќе се изведе во Младински културен центар на Млад отворен театар (МОТ) …

ВЕСТИ

Скопска премиера „Нема да биде крај на светот“

По премиерната изведба на 18 септември во Сараевскиот ратни театар – САРТР, Сараево, а во рамките на 46. МОТ, на 27 ноември, на малата сцена во МНТ, со почеток во 20 часот, пред скопската публика премиерно ќе се одигра претставата „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, …

ВЕСТИ

НА ВИНО СО МОЈОТ МАЖ

МОТ ги спои авторката на расказите „Мојот маж“ со режисерките на истоимените претстави Точно 7 години откако „ Или- Или“ , ја објави збирката раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“, се случи средба за паметење во рамките на фестивалот МОТ. Нашата режисерка Нела Витошевиќ ја запозна нејзината колешка од Белград, …

ВЕСТИ

МОТ ИМА ОБВРСКА ДА СОЗДАВА ПУБЛИКА ПРЕКУ ЦЕЛА ГОДИНА

Интервју со Русе Арсов, в.д. директор на МКЦ Четириесет и шестиот Млад отворен театар почна синоќа во Младински културен центар и ќе се одржи во два блока: од 18 до 26 ноември и од 2 до 7 декември. Ќе има 25 претстави и МКЦ најавува дека сите ќе се изведат …

ВЕСТИ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ го отвори 46. МОТ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ – екперименталната претстава без актери на Битеф театар од Србија, а во режија на Никола Зависиќ вечерва во МНТ го отвори 46. Млад отворен театар (МОТ) кој годинава ќе се одржи во целосно физичко издание и во два блока – од 18 …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Писма за согласност 2022

Драги наши соработници, уметници,Отворен е и Конкурсот за финансирање проекти од Град Скопје.Сите вие што сакате да аплицирате со свои проекти за 2022 година, а имате потреба од Писмо за согласност од МКЦ, ве молиме да ни пишете на info@mkc.mk, најдоцна до 27 октомври. Колегиумот на МКЦ во најбрз можен рок …