УБАВИ НЕШТА

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Локомотива“ стана членка на ЕДН

Проектниот простор Кино Култура, претставуван од Локомотива, стана член на ЕДН – Европската мрежа на танцови куќи /EDN – European Dancehouse Network/. „Ова учество во мрежата ЕДН, значи за нас дека Кино Култура како проектен простор за современи изведувачки уметности, меѓу кои, танц и перформанс беше препознаен и поддржан од …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Стефанија Гаштарска, прва македонска балерина во Баљшој театар

18-годишната Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина што стана дел од ансамблот на престижниот руски театар „Баљшој“ во Москва, објави fakulteti.mk Ние ја запознавме во 2013 година, кога беше дел од актерската екипа во театарската претстава „Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, магистерска претстава на режисерот Јане Спасиќ, која премиерно беше …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

CROSS ŠTREAM X MKC SKOPJE

Cross štream – меѓународна музичка програма во соработка со нашите пријатели од Kino Šiška (Љубљана) во време на корона. Заедничка онлајн соработка што нуди по еден македонски и еден словенечки изведувач во секој од договорените термини. Идејата дојде по двете претходни соработки на кои ги видовме Светлост + Odron Ritual …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА ПЕТАР АНДОНОВСКИ

Македонскиот писател Петар Андоновски е еден од 13-темина лауреати на Наградата за литература на Европската Унија, соопшти денеска жирито, во кое членуваше и македонската писателка Елизабета Баковска. Тој е награден за романот „Страв од варвари“ во издание на „Или-или“. „Наградата на ЕУ е одлична можност за нас кои доаѓаме од …

УБАВИ НЕШТА

Малите суштества од Карантина – 30 април

https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205367627770/ https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205400977770/ https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205419797770/ https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205477717770/ https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205540492770/ https://www.facebook.com/nenad.tonkin/videos/10158205558857770/   Svetainės, teisiniai, finansiniai, techniniai, medicininių tekstų ir kiti vertimai https://skrivanek.lt/vertimu-sritys/medicina-farmacija-ir-klinikiniai-tyrimai/