УБАВИ НЕШТА

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Новинарот Тони Димков добитник на наградата 13 Ноември

Тони Димков новинар и уредник на Културен печат е еден од добитниците на овогодинешната Награда „13 Ноември“ на Град Скопје, од областа на публицистиката. Наградата, како што велат од Градот ја добива за професионалната посветеност и публикување на настаните од уметничкиот и културниот живот во Скопје. Од областа на образованието …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

LE GUESS WHO? ОN – REPORTS FROM OTHER CONTINENTS

Како резултат на светската пандемија, Le Guess Who? фестивалот од Утрехт, Холандија, се адаптираше во 2020 година да биде домаќин на новиот хибриден настан – ON/OFF, дводелна програма за меѓународни и локални посетители. LGW ON ќе започнe свој сопствен ТВ канал од 13-15 ноември. Еден од највозбудливите елементи на LGW …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Отворен конкурсот „Новите!“

Издавачката куќа „ТЕМПЛУМ“ по петнаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“, за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Ракописите, кои се испраќаат по електронска пошта, треба да бидат напишани на кирилица во македонска кодна поддршка, со фонт 12, проред 1,5 во А4 формат. Наградата изнесува 1000 евра (бруто) и објавување на книгата …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Rib @ Indoor Inspired Online Showcase #3

Indoor Inspired е online showcase инициран од gigmit (платформа за артисти, организатори на настани, агенции, дискографски куќи, издавачи и други заинтересирани страни во индустријата во секторот за музика во живо). Беше лансиран за време на пандемијата Covid-19 со цел да им се обезбеди сцена на уметниците и да им помогне …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Pluto’s Doubts дел од светската конференција „Mondo“

По објавувањето на нивниот последен сингл, „Слепа за луѓе свои“ и неколкуте настапи низ Македонија, Плутоси на социјалните мрежи објавија дека овој месец ќе настапуваат на фестивалот Mondo во Њујорк (17 октомври) и фестивалот Gotobeat во Лондон (30 октомври). Поради моменталната ситуација со светската пандемија и неможноста за патување, тие …

ПОВИЦИ, УБАВИ НЕШТА

Отворен повик – МакеКоПроДокс форум 2020

Почитувани, МакеКоПроДокс форумот има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите од Балканот. На форумот ќе присуствуваат претставници од 12 регионални филмски агенции, 3 скандинавски филмски агенции и 10 проекти во финална фаза на продукција. Во пресрет на економска криза, културата и …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

КОТЕВСКА, СТЕФАНОВ И ГЕОРГИЕВ ЧЛЕНОВИ НА АМЕРИКАНСКАТА ФИЛМСКА АКАДЕМИЈА

Американската академија за филмска уметност и наука ги покани за членство македонските режисери Тамара Котевска и Љубо Стефанов, автори на документарецот „Медена земја“, и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев. „Медена земја“ испиша историја како прв македонски филм кој годинава имаше две номинации за Оскар, за најдобар странски филм и за …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Лидија Димковска наградена во Словенија

На меѓународниот поетски фестивал „Лириконфест“, кој во ограничено издание се одржа изминатите денови во Велење, Словенија, на Лидија Димковска ѝ беше доделена највисоката фестивалска награда „Чаша на бесмртноста – Велењица“ за врвен поетски опус во изминатата деценија. Во образложението на жирито се нагласува дека Лидија Димковска со својата поезија гради …

УБАВИ НЕШТА

CROSS ŠTREAM X MKC SKOPJE – live

Cross štream – меѓународна музичка програма во соработка со нашите пријатели од Kino Šiška (Љубљана) во време на корона. Гледавме: 21 мај: Svetlost + Odron Ritual Orchestra 26 мај: YÖU 28 мај: Rib 2 јуни: Druggy x s.a.m. 9 јуни: Blackstate 11 јуни: My Tear 16 јуни: Црнила Remix

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Словенечкиот народен театар поставува претстава по раскази на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар – Драма Љубљана подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“. Режијата е на реномираната режисерка и писателка Ивана Ѓилас, која заедно со Ана Душа работи на драматизацијата. „Интересно да се напомене дека освен композиторот, целокупната актерска и техничка екипа што …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Локомотива“ стана членка на ЕДН

Проектниот простор Кино Култура, претставуван од Локомотива, стана член на ЕДН – Европската мрежа на танцови куќи /EDN – European Dancehouse Network/. „Ова учество во мрежата ЕДН, значи за нас дека Кино Култура како проектен простор за современи изведувачки уметности, меѓу кои, танц и перформанс беше препознаен и поддржан од …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Стефанија Гаштарска, прва македонска балерина во Баљшој театар

18-годишната Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина што стана дел од ансамблот на престижниот руски театар „Баљшој“ во Москва, објави fakulteti.mk Ние ја запознавме во 2013 година, кога беше дел од актерската екипа во театарската претстава „Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, магистерска претстава на режисерот Јане Спасиќ, која премиерно беше …