УБАВИ НЕШТА

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ЖМХ на меѓународен фестивал

На покана на владиниот совет за културни релации на Индија, Женскиот младински хор при МКЦ реализираше видеоснимка на композиција од македонски автор со која учествуваше во прелиминарната рунда од светски хорски натпревар. На наше огромно задоволство добивме информација од организаторот дека од пристигнатите над 170 видеа на хорови од целиот …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Поддршка за документарецот „Тело“ на Петра Селишкар

Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и аудиовизуелни дела – Еуримаж на својата редовна 161. сесија која се одржа од 7 до 11 декември годинава финансиски подржа 17 меѓународни филмски копродукциски проекти. Во листата подржани проекти на последната сесија во 2020 година е и филмот „Тело“, копродукциски …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Дедо и внук“ награден во Париз

Екипата на филмот „Дедо и Внук“ на режисерот Илија Пиперкоски освои уште една награда во категоријата „Најдобар филм“ на Интернационалниот Филмски Фестивал во Париз. Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои наградата за најдобра режија на The Buddha International Film Festival, а доби …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Мојот маж“ во Југословенско драмско позориште

Збирката раскази „Мојот маж“ на македонската писателка Румена Бужаровска како театарска претстава ќе биде поставена на сцената на Југословенско драмско позориште (ЈДП) во Белград а ќе го режира Јована Томиќ. Од ЈДП сопштија дека во тек се проби поставката во која играат Сања Марковиќ и Јована Беловиќ. Драматург е Димитрије …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Во утробата на Универзална сала – во утробата на градот

„Универзална во пламен“ е копродукција на МОТ и Факултет за работи што не се учат. Се работи за дело на авторскиот тим што ја освои главната награда „Златна Трига“ на Прашкото квадринале за перформанс, дизајн и простор. Исто како и „Кога зградите би зборувале“, тимот преку перформативно-истражувачки проект во фокус …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Пророштвото на миленијалците за иднината што доаѓа

На што си помислувате кога ќе го чуете прашањето: што е тоа театарска претстава? Класичните дефиниции би рекле дека за театарска претстава се потребни три елементи: сцена како простор за игра, минимум еден актер и минимум еден гледач. Но во услови на глобална пандемија вреди да се преиспита ваквиот пристап. Првенчето …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Лоунли пленет е театарски пркос на пандемијата

Петмина автори во соработка со култното „Ателје 212“ од Белград за време на пандемијата ја поставија претставата „Лоунли планет“. По премиерата во јули, оваа претстава ќе биде изведена на 45. издание на Млад отворен театар утревечер во два термина во 18 и во 19 часот во Младинскиот културен центар. „Лоунли …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Интервју со Билјана Радиноска

Претставата „Кожурец“ е работена според вистинска приказна и го отвора просторот на комплексните односи помеѓу премолчувањето и прозборувањето, барајќи го во театарскиот контекст јазикот да прозбори за внатрешните и надворешните механизми на сексуалната злоупотреба на децата. На програмата на 45. МОТ претставата може да се види онлајн на 2 декември. …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Тибор Михелич, директор на СМГ

Словенско младинско гледалишче (СМГ) од Љубљана е најредовниот гостин на Меѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ) кој е во тек и е омилениот театарски ансамбл на нашата публика. Вечерва во 21 часот онлајн ќе биде изведена нивната претстава „Спротивноста на нештата“ во режија на  Борис Никитин. Многу сум благодарен …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Театар на изолација доминира на виртуелната сцена

Почетокот на 45. МОТ го означи премиерата на претставата „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“, копродукција на МОТ и на Факултет за работи што не се учат, на 24 ноември во Универзална сала. Станува збор за перформанс-есеј за Жан Кокто во прошетка низ скопските улици, за поетот што …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МОТ– чувар на огнот за театарот на иднината

Дванаесет претстави на театри од регионов и од нашата земја обединети под мотото „Ќе има утре!“ ќе бидат прикажани на 45 јубилеен Млад отворен театар што ќе се одржи од 24 ноември до 3 декември. Фестивалот ќе биде отворен со перформансот „Универзална во пламен“. На љубителите на театарот и на …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МКЦ стана дел од SCENERGIES

Младинскиот културен центар во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни меѓународни активности помеѓу музички сали, кои делуваат на локалната сцена. Проектот има за цел да ја потенцира важноста на концертните сали и музичките културни центри како …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Новинарот Тони Димков добитник на наградата 13 Ноември

Тони Димков новинар и уредник на Културен печат е еден од добитниците на овогодинешната Награда „13 Ноември“ на Град Скопје, од областа на публицистиката. Наградата, како што велат од Градот ја добива за професионалната посветеност и публикување на настаните од уметничкиот и културниот живот во Скопје. Од областа на образованието …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

LE GUESS WHO? ОN – REPORTS FROM OTHER CONTINENTS

Како резултат на светската пандемија, Le Guess Who? фестивалот од Утрехт, Холандија, се адаптираше во 2020 година да биде домаќин на новиот хибриден настан – ON/OFF, дводелна програма за меѓународни и локални посетители. LGW ON ќе започнe свој сопствен ТВ канал од 13-15 ноември. Еден од највозбудливите елементи на LGW …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Отворен конкурсот „Новите!“

Издавачката куќа „ТЕМПЛУМ“ по петнаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“, за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Ракописите, кои се испраќаат по електронска пошта, треба да бидат напишани на кирилица во македонска кодна поддршка, со фонт 12, проред 1,5 во А4 формат. Наградата изнесува 1000 евра (бруто) и објавување на книгата …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Rib @ Indoor Inspired Online Showcase #3

Indoor Inspired е online showcase инициран од gigmit (платформа за артисти, организатори на настани, агенции, дискографски куќи, издавачи и други заинтересирани страни во индустријата во секторот за музика во живо). Беше лансиран за време на пандемијата Covid-19 со цел да им се обезбеди сцена на уметниците и да им помогне …