УБАВИ НЕШТА

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Интервју со Дина Дума

Еден „клик“ може да уништи цел живот Првиот долгометражен филм на Дина Дума „Сестри“ ја освои специјалната награда за најдобар филм во селекцијата „Источно од Западот“ на филмскиот фестивал во Карлови Вари, Чешка. „Сестри“ е приказна за две тинејџерки чие пријателство е ставено на тест, откако се соочени со последиците …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ПРИЛЕПСКИТЕ АКТЕРИ ЈА ИЗНОСИЈА „ГЛЕМБАЕВИ“ НА ЕВРОПСКО НИВО

ИНТЕРВЈУ НА РЕЖИСЕРОТ БРЕЗОВЕЦ ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА МОТ По поставувањето на класикот на Мирослав Крлежа, „Господа Глембаеви“, во Риека и Загреб, реномираниот хрватски режисер Бранко Брезовец го донесе и во Прилепскиот театар, а утревечер игра во Скопје. „Глембаеви“ ќе се изведе во Младински културен центар на Млад отворен театар (МОТ) …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Вера сонува за морето“ на Фестивалот во Венеција

Филмот на Калтрина Красниќи со светска премиера на Фестивалот во Венеција Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи снимен со поддршка од Агенцијата за филм ќе ја има својата светска премиера на Интернационалниот фестивал во Венеција на 8 септември. Ќе има девет проекции во рамките на фестивалските денови, беше соопштено денеска …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Награда за „Сестри“ на Дина Дума во Карлови Вари

На најголемиот чешки филмски фестивал „Карлови Вари“ македонскиот филм „Сестри“ , кој е режисерско деби на Дина Дума, ја освои Специјалната награда на жирито во програмата „Источно од Западот“. „Сестри“ е приказна за две тинејџерки (ги играат Антонија Белазелкоска и Миа Жоро) чие пријателство е ставено на тест, откако ќе …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Женски младински хор на фестивал во Крагуевац

И во услови на ограничувања и пречки за нормална работа, маестро Сашо Татарчевски и Женскиот младински хор при МКЦ продолжија со успесите на меѓународна сцена. Имено, од 20-ти до 23-ти август, хорот учествуваше на меѓународниот хорски фестивал „Концепти“, кој секоја година се одржува во Крагуевац, Република Србија. Станува збор за …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Филмската возбуда во топлите денови на 20. „Синедејс“

(Кон дваесеттото, јубилејно издание на филмскиот фестивал „Синедејс“ одржан во Скопје од 15 – 21 јули 2021 г.) Магијата на филмот е незаменлива. Како хибридна, оваа тн. седма уметност секогаш ја носи возбудата на прв поглед, со првото одгледување на секое уметничко дело создадено од мистиката на филмскиот кадар. Дваесеттото, …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„СЕВЕРЕН ПОЛ“ НА АПЧЕВСКА ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска е номиниран за „Златна палма“ на Канскиот филмски фестивал. „Северен пол“ е меѓу десетте селектирани од вкупно 3.739 прегледани краткометражни филмови од страна на фестивалот. Финалните десет остварувања се во трка за освојување на престижната награда за краток филм, а …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Скриени желби, немирни патувања“ e Роман на годината

„Скриени желби, немирни патувања“ од авторот Владимир Јанковски е романот кој оваа година ја однесе наградата „Роман на годината“, книжевната награда која ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“. Романот на Јанковски е објавен од издавачката куќа „Антолог“. „Литературата и раскажувањето приказни ни се потребни, бидејки прикажуваат дека животот е полн со …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Орестија 1/4“ на фестивалот „Democracy 2.0“

Европскиот проект „The Chorus Project“ се префрла во дигиталниот простор Претставата „Орестија 1/4“ чија премиера се случи на 28 октомври 2020 е дел од The Chorus Project – проект поддржан од Креативна Европа (Creative Europe), во копродукција на МКЦ Скопје, Апстарт театар (Upstart Theater) од Лондон, Патос (Pathos) од Минхен …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Улиште“ ги освои најзначајните награди на Санденс

Четврта година по ред, на Санденс, најголемиот фестивал за независен филм во САД, присутен е проект кој е финансиран од Агенцијата за филм на Р. С. Македонија. Овојпат тоа е „Улиште“ кој е во малцинска копродукција на македонскиот продуцент „Црна мачка продукција“. „Улиште“ ги освои најзначајните награди на Санденс: Најдобар …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Зелен светлосен „React/or“ во градот

Смислата на повторното обмислување на јавниот простор React/or е светлосна инсталација направена на зградата на шалтерната сала на „Пошта на Северна Македонија – Скопје“. Во еден од највпечатливите објекти во Скопје, зграда која се најде во светските енциклопедии на брутализмот, изминатиот месец се случува уметност што повеќето случајни минувачи не …