45. МОТ 2020

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Во утробата на Универзална сала – во утробата на градот

„Универзална во пламен“ е копродукција на МОТ и Факултет за работи што не се учат. Се работи за дело на авторскиот тим што ја освои главната награда „Златна Трига“ на Прашкото квадринале за перформанс, дизајн и простор. Исто како и „Кога зградите би зборувале“, тимот преку перформативно-истражувачки проект во фокус …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Пророштвото на миленијалците за иднината што доаѓа

На што си помислувате кога ќе го чуете прашањето: што е тоа театарска претстава? Класичните дефиниции би рекле дека за театарска претстава се потребни три елементи: сцена како простор за игра, минимум еден актер и минимум еден гледач. Но во услови на глобална пандемија вреди да се преиспита ваквиот пристап. Првенчето …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Лоунли пленет е театарски пркос на пандемијата

Петмина автори во соработка со култното „Ателје 212“ од Белград за време на пандемијата ја поставија претставата „Лоунли планет“. По премиерата во јули, оваа претстава ќе биде изведена на 45. издание на Млад отворен театар утревечер во два термина во 18 и во 19 часот во Младинскиот културен центар. „Лоунли …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Интервју со Билјана Радиноска

Претставата „Кожурец“ е работена според вистинска приказна и го отвора просторот на комплексните односи помеѓу премолчувањето и прозборувањето, барајќи го во театарскиот контекст јазикот да прозбори за внатрешните и надворешните механизми на сексуалната злоупотреба на децата. На програмата на 45. МОТ претставата може да се види онлајн на 2 декември. …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Тибор Михелич, директор на СМГ

Словенско младинско гледалишче (СМГ) од Љубљана е најредовниот гостин на Меѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ) кој е во тек и е омилениот театарски ансамбл на нашата публика. Вечерва во 21 часот онлајн ќе биде изведена нивната претстава „Спротивноста на нештата“ во режија на  Борис Никитин. Многу сум благодарен …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Театар на изолација доминира на виртуелната сцена

Почетокот на 45. МОТ го означи премиерата на претставата „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“, копродукција на МОТ и на Факултет за работи што не се учат, на 24 ноември во Универзална сала. Станува збор за перформанс-есеј за Жан Кокто во прошетка низ скопските улици, за поетот што …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ

Промени во програмата на МОТ

Почитувани, Ве известуваме дека има промени во распоредот на 45. МОТ. Имено, премиерата на „Херои 4:33“ од Театар „Ј. Хаџи-Константинов Џинот“, Велес, закажана за 28 и 29 ноември се одложува за 5 декември (18:00 и 19:00 часот) и 6 декември (18:00 и 19:00 часот). Хрватското онлајн-гостување со претставата „Ајхман во Ерусалим“ закажано за …

45. МОТ 2020, ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

МОТ– чувар на огнот за театарот на иднината

Дванаесет претстави на театри од регионов и од нашата земја обединети под мотото „Ќе има утре!“ ќе бидат прикажани на 45 јубилеен Млад отворен театар што ќе се одржи од 24 ноември до 3 декември. Фестивалот ќе биде отворен со перформансот „Универзална во пламен“. На љубителите на театарот и на …