МКЦ

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ПРИЛЕПСКИТЕ АКТЕРИ ЈА ИЗНОСИЈА „ГЛЕМБАЕВИ“ НА ЕВРОПСКО НИВО

ИНТЕРВЈУ НА РЕЖИСЕРОТ БРЕЗОВЕЦ ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА МОТ По поставувањето на класикот на Мирослав Крлежа, „Господа Глембаеви“, во Риека и Загреб, реномираниот хрватски режисер Бранко Брезовец го донесе и во Прилепскиот театар, а утревечер игра во Скопје. „Глембаеви“ ќе се изведе во Младински културен центар на Млад отворен театар (МОТ) …

ВЕСТИ

Скопска премиера „Нема да биде крај на светот“

По премиерната изведба на 18 септември во Сараевскиот ратни театар – САРТР, Сараево, а во рамките на 46. МОТ, на 27 ноември, на малата сцена во МНТ, со почеток во 20 часот, пред скопската публика премиерно ќе се одигра претставата „Нема да биде крај на светот“ од авторот Аднан Лугониќ, …

ВЕСТИ

НА ВИНО СО МОЈОТ МАЖ

МОТ ги спои авторката на расказите „Мојот маж“ со режисерките на истоимените претстави Точно 7 години откако „ Или- Или“ , ја објави збирката раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“, се случи средба за паметење во рамките на фестивалот МОТ. Нашата режисерка Нела Витошевиќ ја запозна нејзината колешка од Белград, …

ВЕСТИ

МОТ ИМА ОБВРСКА ДА СОЗДАВА ПУБЛИКА ПРЕКУ ЦЕЛА ГОДИНА

Интервју со Русе Арсов, в.д. директор на МКЦ Четириесет и шестиот Млад отворен театар почна синоќа во Младински културен центар и ќе се одржи во два блока: од 18 до 26 ноември и од 2 до 7 декември. Ќе има 25 претстави и МКЦ најавува дека сите ќе се изведат …

ВЕСТИ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ го отвори 46. МОТ

„Како крајот и да не е сосема блиску“ – екперименталната претстава без актери на Битеф театар од Србија, а во режија на Никола Зависиќ вечерва во МНТ го отвори 46. Млад отворен театар (МОТ) кој годинава ќе се одржи во целосно физичко издание и во два блока – од 18 …

ВЕСТИ, ПОВИЦИ

Писма за согласност 2022

Драги наши соработници, уметници,Отворен е и Конкурсот за финансирање проекти од Град Скопје.Сите вие што сакате да аплицирате со свои проекти за 2022 година, а имате потреба од Писмо за согласност од МКЦ, ве молиме да ни пишете на info@mkc.mk, најдоцна до 27 октомври. Колегиумот на МКЦ во најбрз можен рок …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Вера сонува за морето“ на Фестивалот во Венеција

Филмот на Калтрина Красниќи со светска премиера на Фестивалот во Венеција Првиот долгометражен филм на Калтрина Красниќи снимен со поддршка од Агенцијата за филм ќе ја има својата светска премиера на Интернационалниот фестивал во Венеција на 8 септември. Ќе има девет проекции во рамките на фестивалските денови, беше соопштено денеска …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Награда за „Сестри“ на Дина Дума во Карлови Вари

На најголемиот чешки филмски фестивал „Карлови Вари“ македонскиот филм „Сестри“ , кој е режисерско деби на Дина Дума, ја освои Специјалната награда на жирито во програмата „Источно од Западот“. „Сестри“ е приказна за две тинејџерки (ги играат Антонија Белазелкоска и Миа Жоро) чие пријателство е ставено на тест, откако ќе …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Женски младински хор на фестивал во Крагуевац

И во услови на ограничувања и пречки за нормална работа, маестро Сашо Татарчевски и Женскиот младински хор при МКЦ продолжија со успесите на меѓународна сцена. Имено, од 20-ти до 23-ти август, хорот учествуваше на меѓународниот хорски фестивал „Концепти“, кој секоја година се одржува во Крагуевац, Република Србија. Станува збор за …

Апликации

ЗДРАВО МЛАДИ 11 – ПРОМЕНИ ВО РАСПОРЕДОТ

Во втората година од пандемијата, по многу одржани настани, неоткажани фестивали, неуморна работа и за време на карантин и на температури од над 40, и во Скопје и во некои други градови, тимот на МКЦ, за жал, мора да го признае првиот пораз од пандемијата. За жал, на овогодишното издание …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Филмската возбуда во топлите денови на 20. „Синедејс“

(Кон дваесеттото, јубилејно издание на филмскиот фестивал „Синедејс“ одржан во Скопје од 15 – 21 јули 2021 г.) Магијата на филмот е незаменлива. Како хибридна, оваа тн. седма уметност секогаш ја носи возбудата на прв поглед, со првото одгледување на секое уметничко дело создадено од мистиката на филмскиот кадар. Дваесеттото, …