МКЦ

ПОВИЦИ, УБАВИ НЕШТА

Отворен повик – МакеКоПроДокс форум 2020

Почитувани, МакеКоПроДокс форумот има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите од Балканот. На форумот ќе присуствуваат претставници од 12 регионални филмски агенции, 3 скандинавски филмски агенции и 10 проекти во финална фаза на продукција. Во пресрет на економска криза, културата и …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

КОТЕВСКА, СТЕФАНОВ И ГЕОРГИЕВ ЧЛЕНОВИ НА АМЕРИКАНСКАТА ФИЛМСКА АКАДЕМИЈА

Американската академија за филмска уметност и наука ги покани за членство македонските режисери Тамара Котевска и Љубо Стефанов, автори на документарецот „Медена земја“, и продуцентот и монтажер Атанас Георгиев. „Медена земја“ испиша историја како прв македонски филм кој годинава имаше две номинации за Оскар, за најдобар странски филм и за …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Лидија Димковска наградена во Словенија

На меѓународниот поетски фестивал „Лириконфест“, кој во ограничено издание се одржа изминатите денови во Велење, Словенија, на Лидија Димковска ѝ беше доделена највисоката фестивалска награда „Чаша на бесмртноста – Велењица“ за врвен поетски опус во изминатата деценија. Во образложението на жирито се нагласува дека Лидија Димковска со својата поезија гради …

УБАВИ НЕШТА

CROSS ŠTREAM X MKC SKOPJE – live

Cross štream – меѓународна музичка програма во соработка со нашите пријатели од Kino Šiška (Љубљана) во време на корона. Гледавме: 21 мај: Svetlost + Odron Ritual Orchestra 26 мај: YÖU 28 мај: Rib 2 јуни: Druggy x s.a.m. 9 јуни: Blackstate 11 јуни: My Tear 16 јуни: Црнила Remix

ВЕСТИ

Здружение на културни промотери – КП

Претставниците од КП се состанаа со претставници на Главниот координативен кризен штаб. На состанокот беше презентиран и дискутиран предлог-протоколот за организација на јавни настани во услови на Ковид-19, внимателно изработен од страна на членовте на КП. На иницијатива на министрите од Главниот координативен кризен штаб, неделава ќе оствариме средба со …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Словенечкиот народен театар поставува претстава по раскази на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар – Драма Љубљана подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“. Режијата е на реномираната режисерка и писателка Ивана Ѓилас, која заедно со Ана Душа работи на драматизацијата. „Интересно да се напомене дека освен композиторот, целокупната актерска и техничка екипа што …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

„Локомотива“ стана членка на ЕДН

Проектниот простор Кино Култура, претставуван од Локомотива, стана член на ЕДН – Европската мрежа на танцови куќи /EDN – European Dancehouse Network/. „Ова учество во мрежата ЕДН, значи за нас дека Кино Култура како проектен простор за современи изведувачки уметности, меѓу кои, танц и перформанс беше препознаен и поддржан од …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

Стефанија Гаштарска, прва македонска балерина во Баљшој театар

18-годишната Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина што стана дел од ансамблот на престижниот руски театар „Баљшој“ во Москва, објави fakulteti.mk Ние ја запознавме во 2013 година, кога беше дел од актерската екипа во театарската претстава „Носталгиумот на еден перфориран копиљ“, магистерска претстава на режисерот Јане Спасиќ, која премиерно беше …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

CROSS ŠTREAM X MKC SKOPJE

Cross štream – меѓународна музичка програма во соработка со нашите пријатели од Kino Šiška (Љубљана) во време на корона. Заедничка онлајн соработка што нуди по еден македонски и еден словенечки изведувач во секој од договорените термини. Идејата дојде по двете претходни соработки на кои ги видовме Светлост + Odron Ritual …

ВЕСТИ, УБАВИ НЕШТА

ЕВРОПСКАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА ПЕТАР АНДОНОВСКИ

Македонскиот писател Петар Андоновски е еден од 13-темина лауреати на Наградата за литература на Европската Унија, соопшти денеска жирито, во кое членуваше и македонската писателка Елизабета Баковска. Тој е награден за романот „Страв од варвари“ во издание на „Или-или“. „Наградата на ЕУ е одлична можност за нас кои доаѓаме од …

ВЕСТИ

Работно време на билетарница мкц

Почитувани, Од понеделник, 18 мај, билетарницата на МКЦ ќе работи со работно време од 11 до 17 часот (од понеделник до петок). Сите што имаат купено билети за одложените настани, а сакаат рефундирање на средствата, тоа може да сторат во овој временски период. Периодот за рефундирање на средствата трае до …