art fair Berlin

Отворен повик за B.AGL ART afFAIRs 2015

Процесот на поднесување апликации за следниот саем на уметноста B.AGL ART afFAIRs е отворен! Јавен повик за уметници, куратори, групи, галерии – сите имаат подеднакви шанси.
Независниот саем на уметноста B.AGL …

Повеќе ...
Culture Development

Средношколски промо ден

На 10 мај 2014 година во Младинскиот Културен Центар ќе се одржи промотивен настан за овогодишното, четврто издание на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ со настап на средношколски музички групи кои свират …

Повеќе ...
gradskiduvacki

Градскиот дувачки оркестар во погон

Оваа сабота, како најава на омиленото годишно време на скопјан(к)ите – пролетта, Градскиот дувачки оркестар при МКЦ одржа параден концерт во центарот на Скопје. Очекувајте го овој состав почесто периодов …

Повеќе ...
belanokjkrop

Повик за Бела Ноќ 2014

На 04.10.2014 година ќе се одржи традиционалната културна манифестација – БЕЛА НОЌ 2014. Младинскиот културен центар и Градот Скопје, распишаа ПОВИК ЗА УЧЕСТВО на уметници што на есен ќе бидат …

Повеќе ...
Actor Liao Fan actress Kuroki and director Diao Yinan pose with their prizes during awards ceremony of 64th Berlinale International Film Festival in Berlin

Црн јаглен, тенок лед на Cinedays2014

На наша огромна чест и задоволство би сакале да ве известиме дека во рамките на 13. издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS коe ќе се одржи кон средината на …

Повеќе ...
wolfofwallstreet

Волкот од Волстрит во Кино Милениум

Светска премиера: 25 декември 2013

Филмот е базиран на вистински настани од животот на Џордан Белфорт, човек со неверојатна животна приказна – за неговиот подем како богат берзански посредник кој живее …

Повеќе ...
theeohseess

МКЦ Резиме 2013

Здраво, здраво,

2013 започна на 01.01.2013, ќе заврши на 31.12.2013.
Ќе се обидеме на кратко да дадеме резиме на изминатата година и активностите во ЈУ МКЦ – Скопје, полесно за нас, да …

Повеќе ...
Hobbit 2

The HOBBIT 2 во Кино Милениум!

За сите Вас, искрени фанови на Толкин и романот “The Hobbit”, Ви подготвивме едно неверојатно новогодишно изненадување!

Вториот дел од фантастичната трилогија, на истиот ден со светската премиера и во Македонија …

Повеќе ...