xaxaxa

XAXAXA освојува!

Новиот албум на скопскиот пост панк квартет ХАХАХА ќе излезе на 08.септември. Првиот сингл од новата плоча „Влае салеп“ ги плени се побројните фанови на овој бенд, а песната е …

Повеќе ...
dkc1

Реконструкција на ДКЦ

Реконструктивните зафати во Детскиот креативен центар при ЈУ МКЦ се одвиваат согласно утврдените динамика и рокови. Благодарение на средствата од Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД, преку Проектот “Со …

Повеќе ...
cover

Нов сингл на Lepi Xhoni

Lepi Xhoni е соло проект на ултра креативниот и емотивен Љупа Ангелов (The John) во друштво на неговата гитара и пар електронски геџети стационирани во популарното скопско DownTown студио.
После долго …

Повеќе ...
VM_1500

Нов датум за ВИДИ МУЗИКА, СЛУШНИ СЛИКА, ДОБИЈ КНИГА

Поради дожд нов датум за „Види музика, слушни слика, добиј книга!!!“

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар информираат дека поради временските неприлики и најавите за дождливо време, …

Повеќе ...

Соопштение за јавноста по повод немилиот настан на концертот на групата SEPULTURA во ЈУ МКЦ

Почитувани,

Mладата студентка Маја, која пред три денови беше повредена на концертот во ЈУ МКЦ, вчера, во добра здравствена состојба го напушти Клиничкиот центар и замина во својот дом во Битола. Во …

Повеќе ...
bienale6

МАКЕДОНИЈА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ 2014

Македонско преставување на 14-тото Архитектонско биенале во Венеција /   La Biennale di Venezia

Архитектонското Биенале во Венеција со своите тринаесет досегашни одржани настани е една од најпрестижните глобални архитектонски манифестациии, преку која …

Повеќе ...
Chk Chk Chk

Уште едно успешно издание на Здраво Млади!

Денес и последните гости го напуштија Скопје, металната конструкција од сцената е раситнета на обични метални шипки, видео-бимот личи на збир правоаголни лед-монитори нафрлени еден над друг, а улицата пред …

Повеќе ...

HP – наградува другарство!

 Сликнете другарска фотка, ставете #mojHPdrugar и освојте печатач HP Ink Advantage 5525.

Четвртото изданиe на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ! си доби уште еден другар – Хјулит – Пакард Македонија!

Историски, Хјулит-Пакард започнува како …

Повеќе ...
ОФИЦИЈАЛЕН_ПОСТЕР_ПАРАТИСИМА

ПАРАТИСИМА СКОПЈЕ

Прв саем на современа уметност

Континео 2020 (Граѓанското здружение за промоција и поддршка на културата) од Скопје, Македонија во соработка со партнерската организација YLDA (Young People for Local Development Association) од …

Повеќе ...
fb-zm-sziget0

Здраво Млади, Здраво Сигет!

Здраво Млади и Сигет Македонија, на најсреќните Млади ќе им доделат по една неделна влезницa со кампување за Сигет Фестивал, 11-18 август, Будимпешта.

Најсреќните Млади:

- Имаат купен билет за фестивалот Здраво …

Повеќе ...
Monditalia_Corderie_Sta

„Наоди“ во Арсенале

Младинскиот културен центар со гордост обзнанува:

на овогодинешното венециско Биенале за архитектура, македонскиот национален претставник – проектот “Наоди“, ќе е дел од престижниот историски комплекс Арсенале (“Arsenale”).

Покрај триесетидвете држави кои имаат …

Повеќе ...
a3307349170_10

„Некои девојки“ – домашна компилација

Компилацијата „Некои девојки“ во музичките продавници, но и достапна за слободно превземање.
На оваа компилација се поместени 15 композиции од домашни артистки и групи со проминентни женски членови кои се дел …

Повеќе ...
pic98-111211032014

АЛЕКСАНДАР ПЕЈОВСКИ, ФИРОМ РЕКВИЕМ

АЛЕКСАНДАР ПЕЈОВСКИ, ФИРОМ РЕКВИЕМ – 2013
Format: CD and mp3
омаж на пионерите на музичкиот минимализам од седумдесетите години на дваесеттиот век, концерт во живо, 20.04.2013, Денсинг Сала, Младински Културен Центар, Скопје
Издание на …

Повеќе ...