10632701_947950181888995_5454195354487511496_n

МАРК ЛЕНЕГАН ДОАЃА ВО СКОПЈЕ

извор: Дневник

На 25 февруари во МКЦ ќе настапи легендарниот американски рок-музичар Марк Ленеган (49). Тој музичката кариера ја почна како вокалист во групата The Screaming trees “. Во 1990 година …

Повеќе ...
PlakatMMasin

Подобро на гранка, одошто заглавен во лифт

Оваа сабота, 13.09.2014, 14:00, кафе бар Цреша:

Промоција на монографијата (групна изложба на Мирослав Масин – „ПОДОБРО НА ГРАНКА, ОДОШТО ЗАГЛАВЕН ВО ЛИФТ“). 130 страници, ексклузивно издание. Издавач ЈУ МКЦ – Скопје,
На …

Повеќе ...
DKC_Web3

Отворање на реновираниот Детски креатвиен центар

Во среда, 10-ти септември, на пладне, УСАИД Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ – Македонија официјално ќе го отворат реновираниот и модернизиран Детски креативен центар …

Повеќе ...
kritika

Следете ја критика.мк

Во македонската интернет шума после долго време се појавува веб страна која ќе третира исклучиво култура.
Ентузијастичка акција на колектив од околу 30тина љубители на музика и уметност воопшто. Интересно ново …

Повеќе ...
xaxaxa

XAXAXA освојува!

Новиот албум на скопскиот пост панк квартет ХАХАХА ќе излезе на 08.септември. Првиот сингл од новата плоча „Влае салеп“ ги плени се побројните фанови на овој бенд, а песната е …

Повеќе ...
dkc1

Реконструкција на ДКЦ

Реконструктивните зафати во Детскиот креативен центар при ЈУ МКЦ се одвиваат согласно утврдените динамика и рокови. Благодарение на средствата од Американската агенција за меѓународен развој – УСАИД, преку Проектот “Со …

Повеќе ...
cover

Нов сингл на Lepi Xhoni

Lepi Xhoni е соло проект на ултра креативниот и емотивен Љупа Ангелов (The John) во друштво на неговата гитара и пар електронски геџети стационирани во популарното скопско DownTown студио.
После долго …

Повеќе ...
VM_1500

Нов датум за ВИДИ МУЗИКА, СЛУШНИ СЛИКА, ДОБИЈ КНИГА

Поради дожд нов датум за „Види музика, слушни слика, добиј книга!!!“

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар информираат дека поради временските неприлики и најавите за дождливо време, …

Повеќе ...

Соопштение за јавноста по повод немилиот настан на концертот на групата SEPULTURA во ЈУ МКЦ

Почитувани,

Mладата студентка Маја, која пред три денови беше повредена на концертот во ЈУ МКЦ, вчера, во добра здравствена состојба го напушти Клиничкиот центар и замина во својот дом во Битола. Во …

Повеќе ...
bienale6

МАКЕДОНИЈА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ 2014

Македонско преставување на 14-тото Архитектонско биенале во Венеција /   La Biennale di Venezia

Архитектонското Биенале во Венеција со своите тринаесет досегашни одржани настани е една од најпрестижните глобални архитектонски манифестациии, преку која …

Повеќе ...
Chk Chk Chk

Уште едно успешно издание на Здраво Млади!

Денес и последните гости го напуштија Скопје, металната конструкција од сцената е раситнета на обични метални шипки, видео-бимот личи на збир правоаголни лед-монитори нафрлени еден над друг, а улицата пред …

Повеќе ...

HP – наградува другарство!

 Сликнете другарска фотка, ставете #mojHPdrugar и освојте печатач HP Ink Advantage 5525.

Четвртото изданиe на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ! си доби уште еден другар – Хјулит – Пакард Македонија!

Историски, Хјулит-Пакард започнува како …

Повеќе ...
ОФИЦИЈАЛЕН_ПОСТЕР_ПАРАТИСИМА

ПАРАТИСИМА СКОПЈЕ

Прв саем на современа уметност

Континео 2020 (Граѓанското здружение за промоција и поддршка на културата) од Скопје, Македонија во соработка со партнерската организација YLDA (Young People for Local Development Association) од …

Повеќе ...
fb-zm-sziget0

Здраво Млади, Здраво Сигет!

Здраво Млади и Сигет Македонија, на најсреќните Млади ќе им доделат по една неделна влезницa со кампување за Сигет Фестивал, 11-18 август, Будимпешта.

Најсреќните Млади:

- Имаат купен билет за фестивалот Здраво …

Повеќе ...