zdravomladi

ИЛАЈЏА ВУД НА ЗДРАВО МЛАДИ!

Здраво, Здраво
закажуваме средба по шести пат!
ЗДРАВО МЛАДИ!
4 јуни (сабота), МКЦ.
Го имаме и првиот потврден изведувач за годинешното издание на фестивалот.
WOODEN WISDOM (DJ SET) + DJ FITZ.
Wooden Wisdom се двајца DJ-и …

Повеќе ...
priznanie za horot pri MKC foto

Меѓународна награда за Женскиот младински хор на МКЦ

Женскиот хор на МКЦ под диригентство на Сашо Татарчевски оствари уште еден меѓународен успех. Во периодот од 3-6 септември 2015 година, Женскиот младински хор при МКЦ учествуваше на петтиот меѓународен хорски …

Повеќе ...
baner zmmladi

ЈУНИОР ПРОГАРАМА НА ЗДРАВО МЛАДИ

Здраво Млади – јуниор програма и други детали

Во недела (07.јуни), пред МКЦ ќе се одржи петтото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“.
Со оглед на тоа дека годинава програмата …

Повеќе ...
unnamed

МИРОСЛАВ МАСИН ИЗЛОЖУВА ВО НИШ

„Во организација на Младинскиот културен центар – Скопје, изложбата на реномираниот македонски уметник, Мирослав Масин, Enchantѐ, на 7 април ќе биде отворена во Нишкиот културен центар.
На неа ќе бидат претставени …

Повеќе ...
offest

OFFest 2015

OFFest 2015: Богата програма со најдоброто од музиката на светот!
Програмата на годинашното 14-то издание на Офф-Фест е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум музички групи …

Повеќе ...
ZDRAVO-MLADI-METZ-800x600-web

ЗДРАВО МЛАДИ #5

Дојде време да започнеме да ја презентираме програмата за овогодишното, мини-јубилејно, петто по ред издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади!“.
Годинава ве очекува програма во еден маратонски фестивалски ден, …

Повеќе ...
Mons 2015 Partner - Logo

“Café Europa” во МКЦ

Скопје од неодамна се придружи кон исклучително селективниот клуб на културни и креативни градови, коишто имаат статус на привилегирани партнери на белгискиот град Монс – Европски град на …

Повеќе ...
bpm3

БЕЛА НОЌ 2015

Единаесеттото издание на БЕЛА НОЌ е закажано за 03.10.2015.

Повикот за учество е отворен, повелете, пополнете ја апликацијата и бидете дел од омилената културна манифестација БЕЛА НОЌ.
Годинава на „Бела Ноќ“ ќе …

Повеќе ...
Pad2

„Од другата страна“ Посвета на Падот на Византија

Превземено од: www.kritika.mk

Ви го најавуваме албумот-посвета на Падот на Византија насловен „Од другата страна“, трибјут албум на кој учествуваат 13 состави со свои преработки на песните на Падот на Византија, …

Повеќе ...
bezimeni

Аудиција за филмот „Безимени“

Во Скопје претстојниот викенд ќе се одржи аудиција за главните ликови за првиот долгометражен игран филм на македонскиот режисер Вардан Тозија со работен наслов „Безимени“, кој е во фаза на …

Повеќе ...
chkchkchk zdravomladi

МКЦ Резиме 2014

Вчера МКЦ го прослави својот 42. роденден.
Ние денес на кратко ќе се обидеме да резимираме што се’ направиме во 2014 година во ЈУ МКЦ Скопје. Да видиме до каде сме, да …

Повеќе ...
igor

Во сеќавање на Игор Исаковски

Поет, прозаист, преведувач, издавач, уредник, пријател…
Со неверување се коментира веста за неговото заминување, тивко, одненадеж, како што најмногу боли.
ПОЧИВАЈ ВО МИР, ДРАГ ПРИЈАТЕЛЕ!

СМИСЛАТА НА ЕДНА НОЌ

што правам јас овде,
да му …

Повеќе ...
10632701_947950181888995_5454195354487511496_n

МАРК ЛЕНЕГАН ДОАЃА ВО СКОПЈЕ

извор: Дневник

На 25 февруари во МКЦ ќе настапи легендарниот американски рок-музичар Марк Ленеган (49). Тој музичката кариера ја почна како вокалист во групата The Screaming trees “. Во 1990 година …

Повеќе ...