mkc hol

МКЦ ја спреми ташната на 1-ви септември

Пријатели,

Еве, на 1ви септември, на официјалниот почеток на новата учебна, да ви обзнаниме кои лектири ги прочитавме летово зад нас… и што ве очекува со есенската сезона настани во вашиот …

Повеќе ...
dancing_sala

Климатизација на „Денсинг сала“

По завршената тендерска постапка за поставување на централен систем за затоплување и разладување на концертната сала („Денсинг сала“, и/или „Сала 25 Мај“), во Младинскиот културен центар наскоро ќе се започне …

Повеќе ...
lee-ranaldo

LEE RANALDO TRIO на ЗДРАВО МЛАДИ!

Lee Ranaldo е култен американски гитарист и кантавтор, кој популарноста ја стекнува како гитарист и еден од основачите на бендот SONIC YOUTH, а по распадот на SONIC YOUTH работи на …

Повеќе ...
ZDRAVO-MLADI-2016-Instagram-Liima

LIIMA на Здраво Млади #6

Почитувани,

Уште еден изведувач во најава.

Сигурно ги помните Efterklang и нивниот прекрасен концерт во Фросина на 13 ноември 2013 година.
Е сега, Efterklang се во фаза на неопределено мирување како Efterklang, меѓутоа …

Повеќе ...
ZDRAVO-MLADI-2016-Instagram

Follakzoid (Сантијаго, Чиле) на Здраво Млади!

На точно 3 месеци до шестото издание на фестивалот на нова музика – ЗДРАВО МЛАДИ!, ви го најавуваме и еден од најуникатните бендови од Јужна Америка, чилеанскиот состав Föllakzoid.
Föllakzoid почнуваат …

Повеќе ...
koo

KOOP OSCAR ORCHESTRA во МКЦ

Многу музички бендови звучат како Koop, но Koop звучат како никој друг. По 10 години борба, Oscar Simonsson, композиторот и продуцентот што стои зад шведската џез/електронска сензација Koop, замина од …

Повеќе ...
bernays_propaganda

Bernays Propaganda во МКЦ

Со огромно задоволство најавуваме 2 концерта на Bernays Propaganda во МКЦ Скопје.
25 & 26 март 2016 година.

Промоција на четвртиот албум на Bernays Propaganda – ПОЛИТИКА.

Билетите се во ограничени количини, по …

Повеќе ...
zdravomladi

ИЛАЈЏА ВУД НА ЗДРАВО МЛАДИ!

Здраво, Здраво
закажуваме средба по шести пат!
ЗДРАВО МЛАДИ!
4 јуни (сабота), МКЦ.
Го имаме и првиот потврден изведувач за годинешното издание на фестивалот.
WOODEN WISDOM (DJ SET) + DJ FITZ.
Wooden Wisdom се двајца DJ-и …

Повеќе ...
priznanie za horot pri MKC foto

Меѓународна награда за Женскиот младински хор на МКЦ

Женскиот хор на МКЦ под диригентство на Сашо Татарчевски оствари уште еден меѓународен успех. Во периодот од 3-6 септември 2015 година, Женскиот младински хор при МКЦ учествуваше на петтиот меѓународен хорски …

Повеќе ...
baner zmmladi

ЈУНИОР ПРОГАРАМА НА ЗДРАВО МЛАДИ

Здраво Млади – јуниор програма и други детали

Во недела (07.јуни), пред МКЦ ќе се одржи петтото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“.
Со оглед на тоа дека годинава програмата …

Повеќе ...
unnamed

МИРОСЛАВ МАСИН ИЗЛОЖУВА ВО НИШ

„Во организација на Младинскиот културен центар – Скопје, изложбата на реномираниот македонски уметник, Мирослав Масин, Enchantѐ, на 7 април ќе биде отворена во Нишкиот културен центар.
На неа ќе бидат претставени …

Повеќе ...
offest

OFFest 2015

OFFest 2015: Богата програма со најдоброто од музиката на светот!
Програмата на годинашното 14-то издание на Офф-Фест е распоредена во пет богати фестивалски вечери на кои ќе настапат седум музички групи …

Повеќе ...