kolaz-mkc-2016-1

МКЦ резиме 2016

Поздрав друштво,

Како сме?

Бидејќи МКЦ како објект тоне 7 cm годишно поради подземните води на Вардар, ние секоја измината година ја славиме како „заокружена бројка за иднината“. Така што, …

Повеќе ...
dunja

Отворање на СЦ Дуња

Нов културен простор во градот, социјален центар Дуња! МКЦ им посакува многу успеси, супер настани и истрајност.

СЦ Дуња е солидарен простор отворен за сите неформални и формални групи, самоорганизирани иницијативи, движења, …

Повеќе ...
film_amok-1024x683

“ЏГАН” на Чикаго Филм Фестивал

Македонскиот филм “ЏГАН” во режија на Вардан Тозија, полека но сигурно ги освојува светските филмски фестивали. Оваа година, успеа да биде дел од 52. издание на реномираниот Chicago Film Festival …

Повеќе ...
bernayspropaganda6

BERNAYS PROPAGANDA со нов спот!

Другарите BERNAYS PROPAGANDA со нов спот за песната “Повеќе”.  Одлично видео, погледнете!

Режија: Бојан Кртолица / BAIKA
Директор на фотографија: Ѓорѓи Клинчаров
Асистент на камера: Драган Алексов
Кореографија: Кристина Горовска
Костимограф: Лидија Георгиева
Шминка: Марија Амски

Повеќе ...
makedox

7-мо издание на МакеДокс

Во сабота, на 20 август, во Скопје започнува седмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фестивалот ќе се одржи под мотото „Сите сме приказна“ од 20 до 26 август …

Повеќе ...
susikajt_kocka

SUSIJAT _ SAFETY IN NUMBERS

Почитувани,

Чест ни е да ве известиме дека седмото издание на независната музичка куќа Шарла е првиот албум на бендот SUSIJAT – Safety in Numbness.
SUSIJAT е група од четири момци, сите во …

Повеќе ...
Pad2

„Од другата страна“ Посвета на Падот на Византија

Превземено од: www.kritika.mk

Ви го најавуваме албумот-посвета на Падот на Византија насловен „Од другата страна“, трибјут албум на кој учествуваат 13 состави со свои преработки на песните на Падот на Византија, …

Повеќе ...
mopraga

Настап на мандолинскиот оркестар на МКЦ во Република Чешка

Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар од Скопје, под диригентската палка на Ванчо Јовчев со успех учествуваше на Меѓународниот фестивал за хорови и оркестри “ Advent Music Festival” што од …

Повеќе ...
kuce

До следниот CINEDAYS!

Дојдовме и до последниот ден на годинешното издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS.

Што се случуваше во изминативе десет дена низ нашиот град?

Фестивалот го отворивме со настап за паметење на …

Повеќе ...
aphex-twin-2014-blimp-608x608

Летни фестивали во Македонија

Последниве неколку години на крајот на месец август се одржуваат симпатични, позитивни, независни и современи фестивали во неколку градови во Македонија.
Еден крик против напливите на скараџиските напади и рушењето на …

Повеќе ...
divo

Промоција на Електро Култура

Драгите наши Стотројкаши го претставуваат своето најново издание:
Електро Култура – соло проект на Владимир Муратовски Диво
Сабота, 10 мај, 20 часот. Ла Кања…
Достапно на цеде, аудио касета и дигитален download.
На албумот …

Повеќе ...
sok

ШОК фестивал

„Шок фестивал“ е името на четиридневниот студентски настан кој ќе се случува од 22 до 25 април во Скопје, на платото пред универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и на Филозофскиот …

Повеќе ...
mobilna galerija

Мобилна галерија – Нов демократски простор за продуцирање култура

Превземено од Радио Слободна Европа

Независната уметничка сцена во Македонија, в петок, на 4 април, добива простор што ќе може да го моделира според своите потреби. Мобилната, монтажна галерија на Центарот …

Повеќе ...